AKP-MHP’NİN SEÇİM STRATEJİSİ…

15:31:05 | 2018-11-06
Güneş OCAĞA
Güneş OCAĞA      gunesocaga@gmail.com

2017’deki "Cumhurbaşkanlığı Sistemi" referandumu ile başlayan 24 Haziran 2018 genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde, "Cumhur İttifakı" ile birleşen AK Parti ve MHP arasında son zamanlarda ‘ittifak çatladı’ deniliyor. Grup toplantılarında da Erdoğan ve Bahçeli’nin karşılıklı restleşmeleri bu durumun gündemleşmesine neden oldu.

Genel anlamda ‘ittifak çatladı’ değerlendirmelerinde her iki partinin son zamanlarda bazı konularda yaşadıkları görüş ayrılıkları ve yereldeki seçimler için örgüt teşkilatlarının seçim hesapları tartışmaları yaptıkları ve bu durum da artık genele sıçradığı için Erdoğan ve Bahçeli’nin gündemine geldiği konuşuluyor. Yaşanan bu durumlar üzerine her iki lider de yerel seçimlerde yol ayrımı olacağını açıkladılar.

Ama kimse her iki partinin de ters köşe yaptıklarını düşünemiyorlar bile. Yerelde ‘ittifak çatladı’ tartışmaları sanki biraz da bilinçli yapılan politik bir tartışma gibi görünüyor. AKP-MHP arasında çok derin bir ittifak var. Hem iç meseleler, hem de dış meseleler üzerine bu ittifakla belli anlaşmalar yapıldı ve kolay kolay da bu ittifak bozulmaz.

Hatırlanırsa Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı için şöyle demişti; “Bu ittifak Türkiye’nin beka sorunu ve geleceğidir. Eğer yerel seçimler kaybedilirse Cumhurbaşkanlığı Sistemi de zora girer” demişti. Bu saatten sonra Bahçeli bu ittifakı bozar mı? Bozmaz. Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti ile MHP kazansa da, bu sistemi oturtmak ve ete kemiğe büründürme çalışmaları var. Bunun inşası için yasal değişiklikler yapılıyor ve her alanda oturtulmaya çalışılıyor. Bunun topluma sindirilmesi için de uzun bir zaman gerekiyor. Yani Türkiye’de kafaların değişip ruhla bütünleşmesi lazım…

İttifakın yerel seçimlerinde bozulması her iki parti için ne sonuçlar doğurur birçok kesim ve anketler tarafından yapılan senaryolarda MHP sadece bu yerel seçimde değil, bir daha ki yerel seçimler için de uzun vadeli hesaplar yaptığı için AK Parti ile yerel seçimde ittifak yapmamış deniliyor.

Ayrıca yapılan senaryolarda MHP’nin kendi aleyhine attığı bu adımla seçimlerde başarılı olması görünmüyormuş. Çünkü MHP için önemli olan üç büyük şehir Mersin, Adana ve Manisa da dahil başka partilerin desteği olmadan belediyeleri kazanması mümkün değilmiş. Daha önce CHP’nin desteği ile bazı yerlerde başarılı olan MHP, anket sonuçlarına göre de oy oranının düşmesi ve herhangi bir partiden de destek alamaması durumunda büyük kayıp yaşayacakmış.

Evet, eğer gerçektende bu ittifak bozulursa yapılan bu senaryo ve değerlendirmeler doğru olabilir. Fakat her ne kadar söylemde Erdoğan ve Bahçeli ittifak yok dese de bu ittifak kendisini yerel seçimlerde sürdürecek.

Bu sadece politik bir söylemdir. Bu politik söylemin birçok nedeni var. Bu nedenlerden bir tanesi de Kürt seçmendir. Bilindiği gibi Kürtler geçmişte AK Parti’ye seçimlerde önemli bir destek veriyordu. Ancak AKP-MHP’nin arasındaki ittifak Kürt seçmeninde bir takım rahatsızlıklar yarattı. Bu yerel seçimlerde de AK Parti Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne çok önem veriyor. Ve burada başarılı olmak istiyor. Bunun için yoğun bir çalışma içerisinde. Dolayısıyla bu bölgede resmiyette bir ittifak yapmak yerine fiiliyatta yapmayı daha doğru buluyor.

MHP yerel seçimlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde AKP’ye destek verecek. Eğer ki AKP her hangi bir belediyeyi alırsa MHP’nin verdiği desteye karşılık alacağı belediyelere MHP’den de kadrolar yerleştirecek.

Yine Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar gibi birçok konuda krizler yaşanıyor. Bu durum da yerel seçimlerde AK Parti’nin aleyhine sonuçlar doğurabilir, AK Parti tabanındaki bir kısım seçmen başka partilere kayabilir, bazı bölgelerde daha önce AK Parti’ye oy vermiş seçmenler MHP’ye de yakın olduğu için, MHP bu seçmenin yününü kendisine çekmek için parti olarak tek başına yerel seçimlerde yer alacağını gösterecek.

Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı için, “Eğer yerel seçimler kaybedilirse Cumhurbaşkanlığı Sistemi de zora girer” söylemi yerel seçimlerde yol ayrımı stratejisinin önemini çok net bir şekilde gösteriyor. Bu stratejiye göre yerel seçimlerde, doğrudan doğruya değil de dolaylı olarak birbirlerini destekleyecekler, çünkü tek amaçları Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni korumak.

 

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü