Bazen öyle doğuşlar vardır ki, küllerinden yeniden doğarsın. Ve öyle bir doğarsın ki tarih olursun…

Toprağın koynunda büyüyen ve güzelleşen yaşam, çoğu zaman acıyı sana sevince dönüştürür. Bunun için ilahi güç olan Allaha şükredersin. Çünkü o her zaman güzel düşünen ve doğruyu yaşayanları korur. Yeter ki ona karşı samimi olunsun.  O, öyle güzel bir aşk ki, sen ona bir adım atağında, o sana on adım atar.

Beni masum gönüllerde arayın diyen Allah’ı kimi zaman mazlumun duası, kimi zaman da yetimin gülüşünde buluruz. Ve onunla her buluşumuzda kalpteki aşkta bir o kadar büyür. Tıpkı  Hallac-ı Mansur’un ona duyduğu aşk gibi. Hallac-ı Mansur’un aşkında korkaklık ve hesapçılık yoktu. Hallac idama götürüldüğünde bile Allah’ın aşkında yok olmaya hazırdı.

Kötülüğe aşık olanlar Allah’a asla aşık olamazlar. Onlar sadece kendilerini kandırırlar. Çünkü Allah aşkı öyle bir şey ki, seni bütün kötülüklerden alıkoyar ve hakka getirir. Duygularını, düşüncelerini, sevme biçimini, ruhunu, şeklini ve şemalini bile değiştir. Allah’la aramızda fiziki olarak bir mesafe varsa bile o mesafenin kendisi bile aşktır ve aşka aşığızdır.

Düşünsenize birbirini seven insanların arasına mesafe girdiği zaman o aşk mutlaka biter, çünkü mesafeler her zaman aşkı bitirir. Ama Allah aşkı öyle mi? Tabi ki de değil. Biz ona aklımız, kalbimiz ve ruhumuzla bağlıyız. Çünkü aşk onu her an hissetmektir ve biz onu her an hissederiz.

Ona duyulan aşk, kalbe huzur, mutluluk, sevinç ve güzellik verir. Ona her an aşkla bağlı olan insanlar asla çirkinliklere bulaşmazlar. Çünkü o hep en güzel şeyleri bize hissettirir ve yaşatır.

O çok merhametli ve bağışlayandır. Elimizi kalbimize koyup sadece birkaç saniye bile onu hissederek düşündüğümüzde kalbimizde bir vicdanın da olduğunu hissederiz. Çünkü o insanlığın özünde olması gereken bütün güzellikleri bize hatırlatır.

Vicdanı olan insanlar asla yalan söylemezler, kimseye zarar vermezler, her zaman hakikatin takipçisi olurlar. Ve hakikat öyle bir şey ki berrak, saf ve duru su gibidir. Berrak suda da tüm çöpler tüm çıplaklığıyla açığa çıkar…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol