1972 yılında Turan Gazozları’nın sponsorluğunda Kırmızı-Beyaz renklerle kurulan “Melikahmet Turanspor” uzun yıllar amatör liglerde mücadele etti. 1985’te ise Turan Gazozları’nın sponsorluktan çekilmesiyle kulübün adı “Melikahmetspor” oldu. 1990 yılında Diyarbakır Belediyesi’nin satın aldığı kulübün adı “Diyarbakır Belediyespor” olarak değiştirildi, renkleri de Yeşil-Beyaz olarak belirlendi. 1993 senesinde Diyarbakır’ın Büyükşehir Belediyesi statüsünü alınmasıyla kulübün adı da bu sefer “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak 3. kez değişikliğe uğramak zorunda kaldı. Yıl 1996 dönemin Refah Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Bilgin ve Kulüp Başkanı Ferit Çağlayan’ın Galatasaray’lı olmasından dolayı bu sefer renkler Yeşil-Beyaz’dan Sarı-Kırmızı’ya çevrildi. 1999 seçimlerinde DEHAP’tan belediye başkanı seçilen Feridun Çelik, kulübün adını DİSKİ’den gelir elde etmesini amaçlayarak, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİspor” olarak değiştirdi.

Uzun yıllar Diyarbakır şehrinin, Diyarbakırspor’dan sonraki ikinci büyük takımı  DİSKİspor oldu. 2010 -11 sezonu başında yapılan kongrede, kulübün adı “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak tekrardan değiştirildi.

19 Mayıs 2013’te yapılan kongrede ise, kulübün Sarı - Kırmızı olan renkleri Diyarbakırspor’un da renkleri olan Yeşil-Kırmızı renklerle değiştirilmiştir.

AMEDSPOR ARTIK BİR MARKA OLARAK KALMALI

Kulüp 28 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sineması’nda gerçekleştirilen kongrede Amedspor olarak isim değiştirdi.

TFF ilk başta, aynı adla başka bir futbol takımı kurulduğu için ve TFF kanunlarına göre aynı adın kullanılması yasak olduğu için, bu ad değişikliğini kabul etmemişti. Ancak takım adını Amed SK olarak değiştirince, TFF bu yeni adı kabul ettiğini bildirdi. Takımın renkleri Yeşil-Kırmızı-Beyaz olarak değiştirildi ve yeni armasındaki sarı renk ise beyaz renk ile değiştirildi.

KAYYUM ‘İSİM DEĞİŞTİR YARDIM AL’

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevi ellinden alınan Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yerine, kayyum olarak atanan Cumali Atilla’nın kulübün belediyeden yardım alabilmesi için Amedspor’un isminin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kayyum, ‘Bizden destek almak istiyorsanız bizim de kulübün içinde söz hakkımız olması gerek’ dedi.

Buna karşılık Diyarbakırlıların büyük bir bölümü, “Milletvekillerimiz tutuklandı, Bbelediyelerimize kayyum atandı. Amed, Diyarbakır’ın eski isimlerinden biridir ve bu kentin değeridir. Dolayısıyla değiştirilmemeli” denildi. Buna o dönem ki yöneticiler, taraftar grupları da destek olunca isim değiştirilmedi ve takım halkın desteğiyle yoluna devam etti.

YENİ BİR DÖNEM

2. Lig Beyaz Grup takımlarından Amed Sportif Faaliyetleri’nin 2. Olağan Genel Kurulu 30 Haziran 2019 tarihinde yoğun bir katılım ile yapıldı. Kongreye katılanların ortak görüşü, “Ne varsa Amedspor için var, kavgalı ve düşman kimse ve hiçbir kesim yok. Bu kentin değerin olan Amedspor’u hep beraber sahiplenme var” anlayışı hakim oldu ve Metin Kılavuz yeniden başkan seçildi. Başkan Kılavuz yaptığı konuşmada; “Amedspor siyasi bir kavram olmayacak. Gelecek sezon sloganımız “Amedspor Sensin” dedi ve buda kültürel halklar mozaiği olan şehrimize yakıştı” dedi.

Başkan Kılavuz daha sonra, Amedspor’da başkan olmanın, diğer kulüplerde başkan olmaya benzemediğini, bunun göstergesinin Amedspor tarihinde çok bulunduğunu ve Amedspor’a başkan olmanın ateşten gömlek giymekle eş değer olduğunu,  bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için gereken tüm çabayı göstereceğini söyledi. Başkan Kılavuz’un, hemen hemen her kesime mesaj verdiği konuşmasının önemli bölümleri şöyleydi:

“Her toplumun geleceği gençlerdir, çocuklardır. Amed şehrinde genç nüfusun yoğun olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu genç nüfus içinde yer alan çocuklarda en kıymetli hazinemizdir. Biz onları hem fiziksel, hem de ruhsal olarak ne kadar iyi geliştirsek geleceğimiz de o denli güvence altında olacaktır, anlayışı ile hareket etmek gerekmektedir. Genç nüfusun fazlalığı bizi daha bir motive etmelidir.

Amedspor sadece futbol dalı ile ilgilenmemektedir, sporun tüm dalları ile çalışmalarına devam etmektedir ve etmelidir. Sonuna kadar, ne pahasına olursa olsun dünyada olduğu gibi bizim de şehrimizde en çok ilgi gören spor dallarına yatırım yapmayı gözden bir an olsun kaçırmamalıdır. 7’den 70’e herkes Amedspor’u çok sevdiğini söyler. Ancak sevgi emek ister. Sadece sevmekle olmaz. Herkes taraftarı olduğu takımı çok sever ama Amedspor karşılaşmalarında tribünler boş olunca da olmaz, herkesin karşılaşmaya gelmesi gerekmektedir.  33 bin kişilik stadyumu her karşılaşma da doldurmalıyız. Kentin STK’lar, siyasi partileri, belediye başkanları, milletvekilleri, bakanları, valisi, kaymakamı, emniyet müdürü,  takımı her hafta desteklemeye gelmelidir.

GENÇ  NÜFUS İLE FUTBOL

Diyarbakır gibi 2 milyonu geçen nüfusu ile artık alt liglerde değil de, üst liglerde olması gerekmektedir. Bunun için artık şehrimizde şampiyonluk sevinci yaşamak istiyoruz. Bu başarı zor değil en başta yerelden alınacak destekle başlanılmalı, daha sonra ise, Amedspor sevdalılarının bulunduğu yerlerde kulübe gelir getirecek kaynaklar yaratılmalıdır. Bunun fizibilitesinin çıkarılması gerekiyor. Kazanılacak başarı da o zaman ortak bir başarı olur.

AMEDSPOR FUTBOLCU FABRİKASI OLABİLİR

Genç nüfusumuz ile alt yapıya verilecek önemle, hem kulübe kalıcı gelir kaynakları sağlanır, hem de futbolcu ortaya çıkar. Kulübün kendi kaynaklarıyla yönetilmesinin de önü açık hale gelir. Bunun için çalışmaların hemen yapılması gerekmektedir. Amed’i Türkiye'nin futbol adı ile özdeşleştirilecek şekilde adeta bir futbolcu fabrikası haline getirmek gerekir ve bu o kadar da zor değildir. İnşallah bu yönetim alt yapıya gerekli önemi verir ve bunun sonucunu alır. 7 yaşından 17 yaşına kadar tüm takımlardaki gençler izlenmeli. Bu gençler sadece kulübün değil Amed şehrinin de geleceğini oluşturacaktır.

DEPLASMAN YASAKLARI

Deplasman maçlarında uygulanan yasakların artık bir anlam içermediğini ne kadar da yasaklanırsa yasaklansın bağrımızdan, Amedspor sevdasını kimse koparamaz.  Bugüne kadar sayısız ve haksız olarak uygulanan yasaklardan medet umanlar, bununla bir şeyler kazandıklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Biz Amedspor taraftarları olarak yasakta olsa ruhumuzla, yüreğimizle hep takımımızın yanında yer alacağız.  Çünkü biz Amedsporuz, Amedspor biziz… Çünkü biz bu şehirde yaşıyoruz ve bizim takımımız tabi ki de İstanbul takımları olmayacak. Zira bu anlayışımızda hareketle önce var olma ve eşitlik içerisinde halkın içinde olduğu, söz sahibi olduğu, yaşlısından, gencine kadar Amedspor takımın taraftarlarıyız.”

BASINDAN BÜYÜK İLGİ

Kongre yapıldı ve kollar hemen sıvandı. Amedspor’un yeni yönetimi, tüm kesimlere ziyaretler başlatarak, takımla ilgili neler yapılması konusunda görüş ve öneriler almaya başladı ve bunun devam ettirecek.

Bu arada işin basın ayağı da önemli elbette. Basın, kongreye büyük bir ilgi gösterdi. Ayrıca yeni yönetim hemen kentteki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Bu kahvaltıya da büyük ilgi vardı. Bu buluşmada Başkan Kılavuz, hem basın mensuplarının sorularını yanıtladı, hem de görüş ve önerilerini not aldı. 

Sonuç olarak, Amedspor’un yeni yönetimi hızlı ve planlı başladı. Umarım bu böyle devam eder. Her kesimle sürdürülecek diyalogla Amedspor, başarıya ulaşacaktır.   


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol