Ortadoğu’da etkili olan iki güç Amerika ve İran’ın birbirleriyle mücadeleleri devam ediyor. ABD Ortadoğu stratejisinde İran’a karşı bir güç oluşturmak istiyor. Buna karşı İran ise kendi gücünü koruyup politikasını da yaymak istiyor. İran; Irak, Suriye ve Yemen’de etkili olan bir güç…

Hata Irak’taki devlet krizlerinin çözümleri ABD ve İran’ın birbiriyle kuracağı taktiksel denge politikalarına bağlı… Irak’ta askeri, siyasi ve mezhepsel olarak etkili olan İran, Yemen’de de ülkenin birçok yerini ele geçiren Şii Husileri’ni destekliyor. Burada da Suudi Arabistan’la karşı karşıya… Yine İran’ın Suriye’deki konumu da ortada… 

İran’ın Irak’tan Suriye’ye, Suriye’den Yemen’e kadar uzanan alanda son dönemde milis temelli bir siyaseti geliştirip güçlendirmesi de Amerika’da ciddi rahatsızlıklar oluşturuyor.  Ortadoğu çapında Amerika artık İran’a karşı siyaset yapıyor. Suriye ve Irak’taki konumunu da bundan sonra İran’a karşı geliştireceği politikalar doğrultusunda şekillendirecek.

Amerika’da Donald Trump yönetime geldikten sonra İran’la yapılan bütün anlaşmaları geçersiz kılmış ve onu düşman kategorisine koymuştu. Hatta İran’a karşı bir Arap koalisyonu bile kurma girişimleri var.

Yine İran’ın bölgedeki gücü en çok Amerika’nın desteklediği İsrail’i korkutuyor. Çünkü İsrail, Hizbullah’a karşı nasıl bir savaş geliştireceğini kestiremiyor. Amerika’nın Ortadoğu’daki politikasında en önemli ayaklarından bir tanesi de İsrail’i korumak.

Amerika her ne kadar İran’daki ekonomik ve siyasi krizi kendisine bir fırsata çevirip daha çok karıştırmak istese de şuan da İran’la ciddi anlamda savaşa girişecek bir durumu yok. Fakat yaşanan kriz gittikçe derinleşiyor. Uzun vadeli düşündüğümüzde iki ülkenin arasındaki derin kriz sahada bir savaşa dönüşür mü bilinmez.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol