Bakış açısı: herhangi bir olay, varlık, toplum ve toplumları oluşturan insanlar karşısında, sahip olduğumuz düşünce, hayat tecrübesi, kültür, dünya görüşü, yaş, medeni hali, cinsiyet, bulunduğu mekan, meslek, ruh hali vb. durumlara göre aldığımız algılama, anlam ve yargılama halidir.

 İnsanların bakışları genellikle içten dışa doğrudur. Bu bakışlara bir derinlik bir objektiflik kazandıramazsa, bakışlar kendisini bir türlü görmez hep başkalarını görüp durur. (Bazen de işimize geldiğinden dolayı öyle görmek isteriz.)

 Kişi hataları kendinde göremeyince her hatayı karşısında arar ve böylece hiç bir suçu, hatayı kendisinde bulmaz. Sonuç olarak hatalarını, kusurlarını düzeltmez ve düzeltmeye de çalışmaz. Böylelikle kişi kendini geliştiremez. Geliştirmediği içinde hep yerinde sayar hatta geriye doğru gider.

 Bu durum buna benziyor. Bilmem hatırlayanlarınız var mı eskiden Diyarbakır da faytonlar vardı. Saray kapının oralarında. Hiç dikkat ettiniz mi? Atların gözlerinin yanlarında paravana benzeyen deri parçaları vardı. Buda normalde atlara faytonu kullananın sadece kendisinin gösterdiği yönde gitmesi için takılıyordu. Buna da at gözlükleri deniliyor. 

Atlar için takılan gözlükler, şekil olarak gözlüğe benzemezler. Bizin taktığımız gözlüklerin aksine görüş kapasitesini artırmak için değil tam tersi görüş kapasitesini azaltmak için takılır.

 Şu anda toplumumuzdaki kişiler olaylara, varlıklara ve insanlara genel olarak at gözlüğüyle bakıyor. Tabiri caizse birileri fayton kullanıcısı olup insanlara at muamelesi yapıyor. Olması gerekenleri görmüyoruz. Bizim nasıl görmemiz gerektiğini fayton kullanıcısı belirliyor. Kafamızı kaldırıp etrafımıza bakamıyoruz çünkü gözümüzde insan gözlüğü yok at gözlüğü takmışlar.

 Bize veya bizden olana yapılan en ufak hataları hemen görüyoruz. Ona göre yargılamalarımız oluyor. Ama aynı hataları biz veya bizden olanlar başkasına yaptığımızda onları görmüyor. Tek suçlunun karşımızdakilerin olduğunu görüyor, görmeye çalışıyor veya görmemizi istiyorlar.

 Toplum olarak bakış açımızı değiştirmedikçe, bakışlarımıza bir derinlik bir objektiflik kazandıramazsak başkaları kendisinin dar olan bakış açısıyla görmeye devam ederiz ve böylelikle hep yerimizde sayar bir adım ileriye gidemeyiz.

 Kendimize bir bakalım, olaylara ve insanlara nasıl bakıyoruz. Gerçekten objektif bakabiliyor muyuz? Herkesin hakkını teslim edebiliyor muyuz? Hatalarımızı ve tarafı olduğumuz topluluğun hatalarını görebiliyor muyuz? Sen haklısın ben haksızsım diye biliyor muyuz? Ben burada yanlış yaptım diyip ve en önemlisi hatalarımızdan dolayı özür dileyebiliyor muyuz?

 Kendimizi olaylara ve insanlara karşı yokladıktan sonra eğer halen kendimizi hatasız görüyorsak. Suçu başkasına atıyorsak. Diyebilecek pek bir söz kalamıyor. Bu sözden başka “HATASIZ KUL OLMAZ”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol