Ben u sen’in sesini duyun!

15:39:51 | 2018-06-05
Güneş OCAĞA
Güneş OCAĞA      gunesocaga@gmail.com

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te yedi mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3 Şubat 2016’da tüm ilçeye yayılmıştı. Yasaklar başladıktan sonra insanlar  göç etmek zorunda bırakılmıştı. İnsanlar, yıllardı doğup büyüyüp, içinde yaşlandıkları mahallelerinden gitmek istemiyorlardı. Çünkü orada gerçekten de çok eskiye dayanan bir komşuluk ilişkisi vardı.

Günümüz kapitalist sistemde insanlar birbirinden uzaklaşıp ve bireycilik had savada olduğu bir dünyada, bu mahallelerde yaşayan ise insanlar birbirleri ile sürekli bir paylaşım içerisindeydiler. Onlar sadece yemeklerini değil, aynı zaman da duygu ve düşüncelerini de birbirleri ile paylaşanlar idiler.

Sur’da bir anda yaşanan olaylarla birlikte çatışmaların yoğunluklu olduğu bölgelerde mahallelerden, göç etmeye zorlananlar üzerlerine hiçbir şey almadan; evdeki eşyalarını, giysilerini, yiyeceğini, içeceğini evde bırakarak çıkmak zorunda kaldılar; Diyarbakır’ın farklı ilçelerine yerleştiler. Evlerinden olan ve yıllarca birlikte aynı mahallelerde insani ilişkiler temelinde bir yaşam kuran aileler halen ekonomik, psikolojik ve sosyolojik sorunlar yaşıyor. Büyük tahribatlar yaşayan aileler, büyük bir yaşam mücadelesi veriyorlar.

Birde yaşanan bütün yıkım ve ölümlere rağmen Sur’a yakın olan ve Yenişehir bölgesinde yer alan Ben U Sen var. Ben U Sen’dekiler bütün olaylara rağmen evlerinden ve mahallelerinden ayrılmadılar. Evet, onlar ayrılmadılar ama yaşam orda onlar için daha da zorlaştı. 

Pazar günkü gazetemiz Güneydoğu Ekspres’te, Ben U Sen’deki vatandaşların yaşadığı mağduriyeti manşetimizden vermiştik. Bilindiği gibi bu mahallede de sokaklar dar olduğu için araçlar giremiyor. Bu sokağı Mardin Kapı semtine bağlayan kapılar var. Herhangi bir sorun olduğunda araçlar bu kapılardan içeri girip çıkabiliyorlar. Fakat Sur’daki olaylardan sonra bu kapılar kapatıldı. Kapılar kapatıldığı için de vatandaşlar büyük sorunlar yaşadıklarını iddia ediyorlar. Muhabirimiz Sedat Irmak’ın imzası ile gazetemizin manşetinden verilen haberde vatandaşlar mağdur edildiklerini iddia ettiler.

Mahalleli, yangın olunca itfaiye, hasta olunca ambulansın gelmediğini ve ayrıca akrep ile yılanların mahallede cirit attığını söylediler.

Mahalle sakinlerinden Hamza Buğdaycı, geçenlerde kızının oynarken kolunu kırdığını, ambulansın sokağa giremediği için, kızına geç müdahale yapıldığını ve bu yüzden de kızının tedavisinin daha uzun süreceğini dile getirdi.

Zarif Darbul ise, komşusunun çöken duvarın altında kaldıktan sonra ambulans ve kurtarma ekiplerinin geç gelmesinden ötürü hayatını kaybettiğini öne sürdü.  Akrep ve yılanların da sokakta adeta cirit attığını dile getiren Darbul, akrep ve yılanlardan dolayı çocuklarını sokağa dahil çıkaramadıklarını söyledi.

Mahalleli, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar öncesi hayatlarını daha iyi sürdürdüklerini fakat Surların içerisinden Mardin Kapı semtine çıkan kapının kapanmasıyla zorluk yaşadıklarını öne sürdüler.

Mahalleli, biran önce Mardin Kapı semtine çıkan kapının açılmasını bekliyor. Bu duruma kulaklarını tıkayan yetkililer, artık bu durumu görmezden gelmeyi bırakıp sorunu çözsünler. Birde seçim var diye mitingler yapıyorsunuz, vaatlerde bulunuyorsunuz; mahalle mahalle, kapı kapı dolaşıp oy istiyorsunuz.  Acaba vaatleriniz arasında insanların yaşadığı sorunları da çözmek var mı?  Varsa bu sorunu biran önce çözün ve insanların rahat etmesini sağlayın.

 

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü