Mart baharın ilk ayı, değişim ve yenilenmenin adı. Mart kendisiyle birlikte coşku ve umutları da getirir. Her ne kadar betonlaşmış şehirlerarasında biz baharın güzelliğini görmesek de, köylerdeki renk coşkusu, börtü böcek ve kuzuların sesi yaşamın ne kadar canlı ve coşkulu olduğunu gösteriyor.

Mart’ta özgürlüğün sesi daha bir yükseliyor. Mart’ta her ne kadar acı ve sevinç birbirine karışmış olsa da umudun hiçbir zaman bitmeyeceğini de bize gösteriyor. Çünkü çok acılar ve kayıplar yaşamış bir halk olarak yaşamı çok seviyoruz. O kadar çok seviyoruz ki onu daha bir güzelleştirmek için büyük fedakarlıklar da bulunuyoruz.

Bu yüzden hiç yorulmadan ve sıkılmadan Mart ve baharın güneşine yoldaşlık yapıyoruz. İnatçıyız, ısrarcıyız ve arayışçıyız… Sınırlar bize kısıtlamalar getirmez çünkü biz bütün gerici ve köleci yanlarımızla kavgalıyız. Her düştüğümüzde daha bir güçlü kalkarız ve bahar bize daha bir güç ve umut verir.  Kaldı ki zorluğu olmayan yolun varacağı ne bir hedefi ne de zaferi olur.

Mart ayı birçok anlamda yeni doğuşun adıdır. Kara kışa inat kendini bin bir renkle sunan bir güzelliktir. İnsanlık için bayram, kadınlar için de mücadelenin yükseldiği aydır.

Mart, doğanın bütün rengini en güzel haliyle sana sunandır. Ve seni o güzelliklerin içinde yeniden var edendir. Üzerindeki karları atan toprak ana, sana bereketi verir. Dağları yeşillendirir, koyunları otlatır, nehirleri güzelleştirir. Sana verdiği bereket için ona kutsallık atfedersin ve onun için kutlamalar yaparsın. İşte böyle güzel bir aydır Mart ayı.

Son olarak Şair Ataol Behramoğlu’nun ilkbahara ilişkin şu şiirini sizlerle paylaşalım;

Yüzümü bulutlara kaldırıp

Dua eder gibi mırıldanıyorum

Kuşlarla, otlarla yıkanıyorum

Rüzgarla, ilkbaharla

 

Güneş gözkapaklarımı ısıtıyor

Ah! Güvenilmez ilkbahar güneşi

Rüyada mıyım, gerçek mi bu

Hem var gibiyim, hem yok gibi

 

Bir güney kentinde, bir kıyı kahvesinde

Başakların sonsuz salınışı

Burada, kendimle başbaşa

Ömrümü böylece tamamlayabilirim

 

Bir kuşu dilinden hiç öpmedim

Belki bir gün öpebilirim

Belki bir gün rüzgar olurum ben de

Eserim başakların üzerinden

Kalbim bir yaz gününe karışsın isterim

Bir kuş cıvıltısında doğmak için yeniden.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol