Camcı: Kürt sorunu var mı? yok mu 24 Haziran’da göreceğiz

Doğan 21 Fm’de yayınlanan ve Güneydoğu Ekspres Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ercan Akkar ve Tv21 Genel Yayın Yönetmeni Taner Özbay’ın hazırlayıp sunduğu Seçime Doğru programına katılarak Kürt sorununun seçimlerde dile getirilmesine ilişkin soruyu soruyu yanıtlayan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Şerif Camcı, Kürtlere karşı uygulanan tüm zulümlere rağmen Türkiye ortak vatanları olduğunu belirterek, “Bizler Demokratik bir vatan oluşturabiliriz. Çocuklarımızın ve bizim geleceğimiz için herkesin oyunun değerini bilmesi gerekiyor. Kürt sorunu var mı yok mu 24 Haziran’da göreceğiz” dedi.

16:10:55 | 2018-06-12
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri yaklaşırken partilerin çalışmaları da sürüyor.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Şerif Camcı, Doğan 21 Fm’de yayınlanan ve Güneydoğu Ekspres Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ercan Akkar ve Tv21 Genel Yayın Yönetmeni Taner Özbay’ın hazırlayıp sunduğu Seçime Doğru programına katılarak sorularını yanıtladı.

 

“Bizi şaşırtan düzeyde pozitif sinyaller alıyoruz”

HDP’nin Diyarbakır’da dominant bir parti olduğunu belirten İl Eş Başkanı Camcı, “HDP’nin halk nezdinde büyük bir umudu var. Siyaset Diyarbakır’ın sosyolojisini, ekonomik yapısını ve siyasal düşüncesini bir bütün halinde öngörüp harmanlayamazsınız başarılı olamayacağınız açıktır. Geçmişte Diyarbakır CHP’nin kalesi gibiydi. Zamanla gelişen toplum yapısını iyi okuyamamak nihayetinde gelinen noktada CHP’nin tabela partisinde öteye geçmediği görülüyor. 24 Haziran için şu an Diyarbakır’da 17 ilçede 25 bin arkadaşımızla seçim çalışmasını yürütüyoruz. Tüm imkânsızlıklara rağmen yaşadığımız bütün zorlukları aştığımızı gördük. Kurduğumuz komisyonlar ve strateji merkezimiz ile birlikte seçim çalışmalarını büyük bir ahenk içinde coşkuyla sürdürüyoruz. Köy, mahalle ve sokaklarda ev ev dolaşıyoruz. Biz zaten çalmadık kapı bırakmayacağımıza yönelik çalışma yürüteceğimizi söylemiştik. Bu eksende çok sayıda gönüllü arkadaşımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizi oldukça morallendiren ve hatta bazen de şaşırtan pozitif sinyaller aldığımızı söyleyebilirim. Özellikle üniversiteden pırıl pırıl gençler partiye gelip çalışmaya başladı” dedi.

 

“HDP’nin baraj sorunu görünmüyor”

HDP seçimlere başlarken adil olmayan bir şekilde yüzde 10 baraj engeli ile seçimlere başladığını vurgulayan İl Eş Başkanı Camcı, “Bütün siyasi partilerin görüldüğü gibi baraj sorunu yok. Bu durum zaten başlı başına antidemokratik bir yaklaşımdır. Biz HDP’nin baraj altında kalacağını sanmıyoruz. Ancak HDP’nin baraj altında bırakılma sorunu olabilir. İki durumu birbirinden ayırt etmek gerekiyor. HDP’nin Türkiye genelinde yaydığı sinerji ve bütün kriminalize edilme çabalarına rağmen HDP’nin Türkiye’nin her yerinde ilgi görmesi dikkate alındığında HDP’nin baraj sorunu görünmüyor. Adil ve eşit olmayan bir duruma maruz kalıyoruz. Önceki günlerde de gördüğümüz gibi Cumhurbaşkanı suçlu bulunmamış ve cezaevinde olan Demirtaş için idam istiyor. Sizin idam istemeniz toplum ile bütün bağlarınızı kopardığınız anlamına gelir. Selahattin Demirtaş’ı beğenin veya beğenmeyin, Demirtaş Türkiye’nin gönlünde taht kurmuş saygın bir liderdir” şeklinde konuştu.

 

 

“Kürt sorunu var mı yok mu göreceğiz”

Kürt sorununun seçimlerde dile getirilmesine ilişkin soruyu değerlendiren Camcı, “AK Parti’nin tutumu Türkiye’nin geleceğini dinamitleyen bir tutumdur. Bu durumu Yozgat’daki veya Edirne’deki insanların da düşünmesi gerekiyor. Kürt realitesini, Kürtlerin doğal taleplerini kriminalize ederek, terörize ederek çözmenin imkânı bu yüzyılda kalmamıştır.   Bu ülkenin kaynaklarını ve düşünsel gücünü heba etmekten başka bir sonuç elde edilmeyecektir. Bu ülkeyi yönetenlerin aklı kalmamıştır. 90’lı yıllarda Kürtlere yine baskı vardı. Fakat stratejik akıl nerede durulması gerektiğini biliyordu. Bugün gelinen noktada sürecin paramparça olduğu bir dönemi yaşıyoruz. 24 Haziran bu nedenden dolayı çok önemlidir. Biz Kürtlere karşı uygulanan tüm zulümlere rağmen Türkiye ortak vatanımızdır diyoruz. Demokratik bir vatan oluşturabiliriz. Çocuklarımızın ve bizim geleceğimiz için herkesin oyunun değerini bilmesi gerekiyor. Kürt sorunu var mı yok mu 24 Haziran’da göreceğiz. 20 milyon insan bu dili konuşuyor. Pek çok insan dilini konuşma yeteneğinden her geçen gün uzaklaşıyor. Bu başlı başına bir zulümdür. Bir dilin unutulmaya bırakılması zulümdür. Anadil meselesinde kreşten başlayarak doktora seviyesine kadar Kürtçe eğitimin yapılabilmesi ve bunun da anayasal güvenceye alınması gerekiyor. Bu taleplerin hiçbiri ülkenin birliğini bütünlüğünü bölecek talepler değildir. Kendi dilimle, kendi kimliğimle kendi toprağımda özgürce yaşamak istiyorum”

 

 “Kandil ve Sincar operasyonları seçim yatırımı mı?”

Seçimin sonucunun son 10 günde değişebileceğine yönelik öngörülere bağlı olarak Kandil ve Sincar operasyonlarının başlatılmış olma ihtimaline yönelik soruya cevap veren Camcı şu ifadeleri kullandı; Halk şunu sorar savaş mı barış mı? Hükümetin yaptıkları savaşı daha da derinleştiriyor. Biz de halkımıza; Savaşın değil barışın, çatışmanın değil ayrımcılığın, ayrımcılığın değil eşitliğin olması gerektiğini savunuyoruz. Diğer tarafta ise Selahattin Demirtaş’ı idamla tehdit eden bir anlayış var. AK Parti sürekli tahrik edici ve gerginliği tırmandırıcı söylemleri tercih ediyor. Ben halkımızın buna net bir cevap vereceğine eminim”

 

“Artık mızrak çuvala sığmıyor”

Diyarbakır için seçim öngörülerini de sıralayan HDP İl Eş BBaşkanı Camcı, “Biz 7 Haziran’da Diyarbakır’da yüzde 78 oy almıştık. Ben gelen sinyallerden yola çıkarak Diyarbakır’da maksimum alabileceğimiz en yüksek oyu alacağımızı düşünüyorum. İnsanlar çok örselendi, çok hırpalandı. İnsanlar açlıkla terbiye edilmeye çalışıldı. Bunların karşılığının olacağını göreceğiz. Erdoğan artık gitmeli. Şu an toplumun çoğunluğunun böyle düşündüğüne inanıyorum. Aksi takdirde Türkiye’yi hem siyasi anlamda hem de ekonomik anlamda karanlık bir tablo bekliyor. Dünyayı ve Ortadoğu’yu okuyamamaktan kaynaklı Ciddi bir stratejik aklın yoksunluğu kendini hissettiriyor. Bu yüzden yurttaşların demokratik olarak çağrısını ve demokratik tepkisini sandığa yansıtması gerekiyor. Artık mızrak çuvala sığmıyor” diye konuştu.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü