Cimnastik (Jimnastik); insan vücudunu geliştirmek, güçlendirmek, esneklik kazandırmak amacıyla aletli veya aletsiz olarak düzenli yapılması gereken tüm egzersizlere denir.

Cimnastik bedenin fiziksel yapısını düzeltmek, güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla da kapalı spor solanlarında ve evlerde de aletsiz ya da aletli olarak insanlar tarafından yapılabilmektedir. Cimnastik şayet tek başına yapamayanlar varsa bunun da çözümü, bir eğitici yardımıyla yapıldığında harika sonuçların alındığı bir spordur, hatta bir spor sanatına da dönüşmek bilmektedir. Cimnastik, günümüzde dünyada kitle sporu olarak ta kabul edilmektedir.

Cimnastik sporunun tarihi, eski Yunan uygarlığına kadar dayanmaktadır. Daha sonraları Roma uygarlığında da benimsenen Cimnastik, o dönemlerde yalnızca soyluların icra ettiği bir spor dalı idi. Rönesans ve Reform dönemlerinden sonra okullarda ders olarak okutulmaya başlanan Cimnastik, 19. yüzyılın ortalarından sonra giderek popülerleşmeye başlamıştır.

Modern Cimnastiğin ülkemizdeki kurucusu Galatasaray Sultanisi’dir. Fransa’dan getirilen öğretmen kadrosu içerisinde yer alan beden eğitimi öğretmeni Monsieur Curel, modern Cimnastiği Türkiye’ye getiren kişi olmuştur. Curel, okulda görev aldığı ilk iki yıl içerisinde okul binasının bir salonunu Cimnastik salonu haline getirmiş, Fransa’dan beraberinde getirdiği araç ve gereçlerini bu salona yerleştirmiştir. Bazı öğrenciler beden eğitiminin yararlarını, o yıllarda tam kavrayamadıkları için bu hareketlere katılmamışlar ve Cimnastik çalışmalarında bulunan arkadaşlarını da şaşkınlıkla izlemişlerdir.

Cimnastik Sporunun Çocuk Gelişimine Faydaları

Sporun, çocuk gelişimine olan katkısı tartışılmaz! Farklı spor dallarının faydalarından bahsetmek mümkündür. Cimnastik sporu da çocukların fiziksel ve sosyal anlamda olumlu gelişmeleri için yapılabilecek sporlar arasında yer almaktadır.

Günümüzde akıllı cihazların, bilgisayarların ve televizyonların kullanımının artması sebebiyle evlerinde hareketsizliğe mahkûm olan çocuklar için yapılabilecek en doğru hareketlerden bir tanesi, bir spora yöneltmektir. Cimnastik sporu da çocukları bu durumdan kurtaracak, bunun yanında sosyal ve fiziksel olarak da birçok yarar sağlayacak bir spordur. Cimnastik sporu, çocukların fiziki gelişimini destekleyerek estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca boy, kilo ve vücut kas kitleleri gibi değerlerin dengeli olmasını etkileyecek bir spordur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol