Çınar'da 3 parti de iddialı

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde seçimin AK Parti ile HDP arasında geçmesi beklenirken, son anda Saadet Partisi'nden aday gösterilen Mahmut Delil ile ipi göğüsleyebilecek parti sayısı 3'e çıkmış durumda.

07:19:29 | 2019-03-15
-- Adversting 5 --

 Fuat BULUT'un kaleminden SEÇİMİN NABZI...

 DİYARBAKIR - Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 7’inci, Diyarbakır’ın ise 1’nci ilçesi olan Çınar, 31 Mart yerel seçimlerinde seçilecek başkandan beklentisi oldukça büyük. İşsizliğin tavan yaptığı, sanayisinin olmadığı, temel geçim kaynağı olan çiftçiliğin ise, can çekiştiği 74 bin 207 nüfuslu ilçede 39 bin seçmen 31 Mart’ta sandık başına gidecek.

 Kent merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan ilçede, her seçim öncesinde olduğu gibi bir şantiye havası hakim. Eş güdümlü olarak her cadde ve mahallesinde yollara dökülen mucuru ve istiflenen parke taşlarını görmek mümkün.

 Bazı caddeler, dökülen mucur ve çamur nedeniyle trafiğe zaman zaman kapatılmak zorunda kalıyor. Kentte üç parti ön plana çıkıyor. Bunlar AK Parti, HDP ve Saadet Partisi. Halk arasında, son yerel seçimlerde 3 bin 800 oy alan HÜDA-PAR'ın ise AK Parti adayı imam Yusuf Durmaz'ı destekleyeceği ve bunun AK Parti için bir avantaj olacağı konuşulanlar arasında. 

 HDP adayı tepkiler üzerine değişti

 HDP’de ilk gösterilen ittifak adayı Ozan Kardaş sosyal paylaşımları nedeniyle halktan gelen tepkiler üzerine geri çekilmiş, yerine yine ittifak adayı Bedri Kaya gösterilmişti. Kaya, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin 5 yıldır Sur İlçe Başkanlığı’nı yapan bir isim.

 AK Parti’de hayal kırıklığı

 Benzer bir olay AK Parti’de de yaşanıyor. AK Parti Genel Merkezi’ne adaylık başvuru yapan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Arzu’nun oğlu Davut Aksu yerine Yusuf Durmaz aday gösterilince tabandan tepki gelmiş.

 Bir süre önce AK Parti İlçe Binası önünde muhtarlar adına açıklama yapan Gazi Mahallesi Muhtarı Sadettin Dinç, "Kuruluşundan beri halkın istek ve talepleri dikkate alınarak halk ve hak için mücadele eden cumhurbaşkanımızın bilgisi dâhilinde olmadığını düşündüğümüz bir aday ile seçime gitmeye zorlanmaktayız” ifadesini kullanmıştı.

 Saadet Partisi sürprizi

lçede güçlü olan HDP ve AK Parti’nin yanı sıra listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edileceği son gün Saadet Partisi’nden aday gösterilen Mahmut Delil, “Bu yarış da bende varım” diyen isimlerden biri. Eski siyasetçi Mahmut Delil, DYP’de uzun yıllar görev almış, 12 yıl boyunca ANAP İlçe Başkanlığı yapmış bir isim.

 Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak, Çınar sokaklarını gezerek, halktan ve adaylardan beklenti ve projelerini dinledik.

AK Parti Adayı Yusuf Durmaz:

 

“Çınar’a sanayiyi getireceğiz”

31 Mart seçimlerinde AK Parti’den Çınar Belediye Başkanı Adayı gösterilen Yusuf  Durmaz, 1937 yılında kurulan ilçenin en büyük sorununun gelişememiş olmasını ifade ederek, “Çınar adeta bir büyük köy gibi. Çamur ve çukurla boğuşan bir yerleşim birimi. Bunun sebebi müteahhitlerinburaya yatırım yapmaması ve işverenlerimizin Çınar’a sahip çıkmamasıdır. Bunu araştırdığımızda iki sorun karşımıza çıktı. Burada tapu, imar ve iskan sorunları var. Bu sorunları aşmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“Tüm köylerde 4-6 yaş Kur-an Kursları açacağız”

AK Parti’nin diğer partilerden farklı bir yanının olduğunu ifade eden Durmaz, şöyle devam etti:

“AK Parti hem hükümet hem de devlettir. Cumhurbaşkanımız bu partinin hem lideri, hem de bu ülkenin devlet başkanıdır. Dolayısıyla AK Parti demek devlet demektir. AK Parti, Allah’ın izniyle Çınar’da kazandığı zaman işverenlerimize de güven vermiş olacaktır. Biz işadamlarımızı buraya getireceğiz. Buranın temel geçim kaynağı tarımdır. Mercimek, bulgur, un ve yem fabrikalarının kurulmasına öncülük edip ilçemizde sanayileşmeyi hayata geçireceğiz. Kimsenin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Herkes kendi hakkına yetişeceğiz. Hizmeti sadece ilçe merkezlerine değil Çınar’a bağlı tüm köylere götüreceğiz. Çünkü köylere bir kürek kum bile götürülmüş değil. Belediyemiz 7/24 çalışacak. Köylerde çocuk oyun alanları, yeşil alan parkları, gençlerimize halı sahalar yapacağız. Tüm üniversite öğrencilerimize burs vereceğiz. Lise mezunları için kurslar açacağız. 4-6 yaş Kur-an Kursları’nı tüm köylerde açacağız. Çınar, bizi değil de başkalarını tercih ederse hem dünyaları için hem dinleri için çok şey kaybedecekler.”

YUSUF DURMAZ KİMDİR?

 1965 yılında Mardin’in Mazıdağı ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Sur, Hani ve Çınar’da imam olarak görev yaptı. Sur İlçe Müftülüğü’nde bir dönem müftü vekili oldu. Ensar Vakfı Diyarbakır Şubesi’nin kurucu üyeliğini yaptı. Güneydoğu Ortak Akıl Platformu ve Metina Aşireti Derneği kurucu üyesi. Evli ve 12 çocuk babası.

 Sadet Partisi Adayı Mahmut Delil:

 “Yerel hizmette devrim yapacağız”

31 Mart'ta gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Seçimleri’nde Saadet Partisi'nden Belediye Başkan Adayı olan Mahmut Delil, uzun bir aradan sonra halkın talebi üzerine siyasete dönme kararı aldığını söyledi. "Çınar'daki büyük boşluğu dolduracağız” diyen Mahmut Delil, şunları ifade etti:

 "Allah'ın izni ile Çınar'da devrim yapacağız. Gümbür gümbür geliyoruz ve halkımıza layık olmaya çalışacağız. Kapımızı halkımıza her zaman açık tutacağız. Hizmeti, insanlığı halkımızın ayağına götüreceğiz. Esnafımızın, emeklimizin, memurumuzun, engellilerimizin, yaşlılarımızın, fakir fukaramızın yanında olacağız, onlara en iyi hizmeti götüreceğiz. Makam koltuk sevdalısı olmayacağız.”

 'Ayrımsız, şeffaf belediyeciliği getireceğiz'

 30 yılı aşkın zamandır aktif olarak siyasetin içerisinde yer aldığını ve uzun yıllar boyunca Çınar'da ilçe başkanlığı yaptığını da sözlerine ekleyen Mahmut Delil, şöyle devam etti:

“30 yılı aşkındır siyasetin içerisinde bulundum. Uzun yıllar ilçe başkanlığı yaptım. İlçemizde doğan büyük boşluğu halkın ve ailemin, dostlarımın ısrarları ile bu yola Saadet Partisi adayı olarak çıktım. Çınarın ve köylerinin sorunlarını en iyi bizim anlayacağımız aşikardır. Bunları çözmek için de Çınar’da doğup büyüyen Çınarı iyi bilen, halkını tanıyan, halkın tanığı, halkın içinden biri olması şart. Çok güzel projelerle geliyoruz. Bize görev layık görülürse tarafsız, ayrımsız, şeffaf bir belediyeciliği Çınar'a getireceğiz."

 MAHMUT DELİL KİMDİR?

 1968 yılında Çınar’da doğdu. 12 yıl ANAP Çınar İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. Müteahhit ve çiftçilikle uğraşıyor. 2004, 2009’da Çınar’da belediye başkan adayı oldu. Evli ve 8 çocuk babasıdır. Eski siyasetçi Mahmut Delil, DYP’de uzun yıllar görev almış, 12 yıl boyunca ANAP İlçe Başkanlığı yapmış bir isim.

 Kore Gazi: Yolumuz yok, kışın karanlıktayız

 

Çınar’a 80 kilometre uzaklıkta bulunan İnanöz Köyü’nde ikamet eden 90 yaşındaki Kore Gazisi Hamza Ulus, siyasetçilerden hayli şikayetçi. “Belediye başkan adayları başkan seçildikten sonra hizmet etmiyorlar” diyen Hamza Ulus, 110 haneli köyde asfaltın olmadığını, elektrik yetersizliği nedeniyle kış mevsiminde karanlıkta yaşadıklarını ifade etti.

 Hamza Ulus, “Biz Çınar’a hizmet edecek başkan istiyoruz. Köylerimizin yolu yok. Af edersiniz eşekler bile o yollarda zor gidiyor. Yıllardır asfaltımız yok. 110 ev yaşıyor köyde. Kışın elektriklerimiz yok, karanlıktayız” diye konuştu.

 HDP Adayları: Halk belediyeciliği yapacağız

 

HDP Çınar Belediye Eşbaşkan adayları Necla Tamriş ile Bedri Kaya, ilçenin sorunlarını yakından bildiklerini belirterek, kazanmaları halinde ilçede yapacakları yatırımları şimdiden Güneydoğu Ekspres gazetesine anlattılar.

 Çınar'da öncelikle köy yollarının kilitli taşla döşenmesi için başlatılan projenin adaletli bir şekilde tüm köylere yaygınlaştıracaklarını ve 5 büyük köyün alt yapı ve köy içi yollarının da kilitli taş döşenmesini ilk etapta sağlayacaklarını kaydeden Eşbaşkanlar, bazı köylerin cami ve taziye evi ihtiyaçlarının karşılanacağını, köy kültür evleri ve gençlik merkezleri oluşturacaklarını ifade ettiler.

 Köyler için proje hazırlayarak burada üretilen sebze ve meyvelerin pazarlaması konusunda belediyenin aracı olacağını belirten Eşbaşkanlar, bu sayede hem üreticinin hem de tüketicinin memnun kalacağı bir çalışma sistemini hayata geçireceklerini söylediler.

 Eşbaşkanlar, kapatılarak işlevsiz hale getirilen kültür ve gençlik kurumlarının da tekrar faaliyete geçireceklerini, kadınların meslek edinme ve üretime katma konusunda kadın merkezi açma projelerini de hayata geçireceklerini sözlerine eklediler.

BEDRİ KAYA KİMDİR?

 1960 yılında Diyarbakır’da doğdu. Özel bir bankada uzun yıllar çalıştı ve buradan emekli oldu. 2014’te Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi kurucuları arasında yer aldı. 5 yıl TKDP Sur İlçe Başkanlığı yaptı. Evli ve 3 çocuk babası.

 NECLA TAMRİŞ KİMDİR?

 1965 yılında Diyarbakır’da doğdu. 2014’ten bu yana HDP Çınar ve Diyarbakır İl Örgütü’nde yöneticilik yaptı. Ev hanımı. Evli ve 3 çocuk annesi.

 

 

 

 

 

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :   seçimin nabzı

Tümü