Demirtaş: HDP baraj altında kalmaz, ancak bırakılabilir!

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, bir Alman televizyon kanalına verdiği mülakatta, “HDP baraj altında kalmaz, ancak bırakılabilir” iddiasında bulundu.

16:40:16 | 2018-06-08
-- Adversting 5 --

Tutuklu bulunduğu Edirne F-Tipi Cezaevinden Almanya’nın önde gelen televizyon kanallarından ZDF’ye mülakat veren Demirtaş, tutukluluk koşullarından bahsederken, cezaevi koşullarının genel olarak iyi olmadığını söyledi. Demirtaş, “F Tipi yüksek güvenlikli cezaevlerinin mimari yapısı ve işleyişi başlı başına bir tecrit ve işkence teşkil ediyor. İmkanlarımız çok kısıtlı” dedi.

Günde 4 saat uyku yetiyor

Cezaevinde seçim kampanyası yürütmenin “somut koşullarının” olmadığını belirten Demirtaş, “Ama elimden geleni yapıyorum. Dışarıda olsam sarf edeceğim eforu burada, bu dar alanda yine harcıyorum. Günde 4 saat uyku yetiyor bana” diye konuştu.

Avukatları aracılığı ile hem dışarıya sözünü ulaştırmaya çalıştığını, hem de dışarıdan gelenlere yanıt olmaya çalıştığını belirten Demirtaş, serbest bırakılma umudu olup olmadığı sorulduğunda şu yanıtı verdi:

Erdoğan serbest bırakılmamam için kampanya yürütüyor

“Yargı üzerindeki siyasi baskılar ve vesayet olmasa her an serbest bırakılabilirim. Normal olan, yasal olan budur. Ama yargı tam olarak hukuku esas almıyor. İktidarın ve Erdoğan’ın söylemlerini esas alıyor. Erdoğan da serbest kalmamam için kampanya yürütüyor, her gün mahkemelere çağrılar yapıyor.”

 

Davalar iktidarın baskısıyla açıldı, adil değil

20 civarında davadan yargılandığını hatırlatan Demirtaş, tamamının siyasi konuşmalarla ilgili olduğunun dile getiren Demirtaş, “Bu davalar iktidarın baskısı ve yönlendirmesiyle açıldı ve halen aynı baskı altında sürüyor. Şimdiye kadar adil bir yargılama yapıldığını da şahit olmadım” dedi.

 

‘Bir tutuklu değil, siyasi rehineyim’

Demirtaş, “Hakkımda yerel mahkemelerde verilmiş tek bir mahkumiyet hükmü yoktur. 20 aydır birçok davada yargılamama başlanmadı bile. Tutuklu olduğum davada ise 20 ayda 2 defa hakim karşısına çıkabildim. Yani yargılama bile yapılmadan içeride tutuluyorum. Dolayısıyla ben bir tutuklu değil siyasi rehineyim” diye ekledi.

AB ve Almanya’dan bir beklentim yok

“AB ülkelerinin ve Almanya’nın sizin tutuklanmanıza, size karşı yürütülen soruşturma ve davalara ilişkin yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki bir soruya Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“AB ülkelerinden ve Almanya Hükümeti’nden hiçbir kişisel beklentim yoktur, gölge etmesinler yeter. Kendi ilkelerini yok sayan hükümetlerden demokrasi ve insan haklarına saygı beklemek saflık olur. Ben halkıma, Avrupa’daki demokrasi güçlerine ve Avrupa halklarına güveniyorum.”

‘Önceliğimiz yeni bir anayasa’

Seçimleri kazanırsa öncelikli işlerinin “yeni bir anayasa” olacağını belirten Demirtaş, “Bütün toplumsal kesimlerin, yurttaşların temel haklarını güvence altına alan, özgürlükleri, eşitliği, yargı bağımsızlığını, parlamenter yönetimi, güçlü yerel yönetimleri, kadın özgürlüğü ve çevre haklarından hayvan haklarına kadar her özgürlük alanının güvencesi olacak bir anayasanın yapım sürecini destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Kaybetmek üzere olan bir iktidar var’

OHAL koşullarındaki seçimlere değinen Demirtaş, “Karşımızda kaybetmek üzere olan bir iktidar var. Dolayısıyla sadece HDP seçmeni ve belli bölgeyle sınırlı olmayan seçim ihlal ve hileleriyle karşı karşıya kalabiliriz” diye kaydetti.

Demirtaş, “24 Haziran günü bu gidişi değiştirmek isteyen herkes önce sandığa giderek oyunu vermeli, sonra da oyuna sahip çıkmalıdır” diye ekledi.

‘Medyanın durumu içler acısı’

Seçim sürecinde Türkiye’deki medyanın durumunu “içler acısı” olarak değerlendiren Demirtaş, “Bir iki istisna dışında aynı kötü şarkıyı söyleyen koro gibiler” diye belirtti. Medyada kendisi ve HDP’nin yer almadığını belirten Demirtaş, “Baskı altında olabilirler, ama yaptıkları kabul edilebilir değildir” diye vurgu yaptı.

Kürt kentlerinde seçim sandıklarının taşınması ve birleştirilmesi kararını da değerlendiren Demirtaş, “AKP seçim sonuçlarını dizayn etme peşinde. MHP ile yaptığı faşist ittifak nedeniyle kaybettiği Kürt oylarını bu şekilde kazanmayı düşünüyor” dedi. “Tam bir skandal” diyen Demirtaş, herkesi seçim günü oylarını sahip çıkmak için etkili çaba göstermeye çağırdı.

‘HDP kilit önemde’

 

HDP’nin seçimlerde kilit önemde olduğunu kaydeden Demirtaş, “Ben söylemiyorum matematik söylüyor. HDP seçmeni hem parlamento hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde kilit önemdedir” dedi.

‘HDP baraj altında kalmaz, ancak bırakılabilir’

HDP’nin baraj sorunu olmadığını söyleyen Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: “Baraj altında kalmaz, ancak bırakılabilir. OHAL de bunun olanaklarını sunuyor zaten. Ancak HDP’nin barajın altında kalması artık sadece HDP’nin sorunu değildir. Bu yüzden kimileri oy vererek kimileri de HDP’nin oylarının çalınmasına engel olarak bunu önlemeye yardımcı olmalıdır.”

Merkel’e ilginç mesaj

Alman hükümetine de bir mesaj gönderen Demirtaş, “Şansölye Merkel’e selamlarımı söyleyin. Gerçi kendisi seçim sonrası için Erdoğan’ı şimdiden davet etti, ama Erdoğan’ı emekli bir cumhurbaşkanı olarak ağırlamak zorunda kalacak” diye konuştu. (AJANSLAR)

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü