Mezopotamya havzasının iki ırmağından biri olan ve Diyarbakır’dan geçerek ilerleyen Dicle Nehri; Batman, Hasankeyf, Cizre, Musul ve Bağdat’tan sonra Fırat Nehri ile birleşerek Basra Körfezi’ne akıyor. Bu nehirlerin yarattığı bereketli topraklar birçok uygarlık için paha biçilemez olarak nitelendirilmiştir.

Bu kadar önemi taşıyan Dicle Nehri Diyarbakır’da büyük bir tahribata uğradı. Daha önce HES, gölet ve çok sayıda kum ocağı bulundurulan Dicle Nehri, yanlış tarım politikaları sonucu kuruma noktasına gelmişti. Geçen yıla kadar son 30 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Dicle Nehri, kurulan sulama kanalları nedeniyle tarımsal alanda da bilinçsiz kullanım debisini azaltmıştı.

Ayrıca Dicle Nehri üzerinde 40 yıldır faaliyet gösteren kum ocakları var. Nehirden çıkarılan kumlar, derinliğinin 3 metreyi geçmemesi gerekiyor. Fakat 3 metrenin baya bir üstünde derinlikler oluşuyor. Bu derinliklerden kaynaklı içindeki balık ve diğer canlı türleri ölüyor. Hatta sadece içindeki canlılar ölmüyor örneğin; çok sayıda çocuk kum ocakları tarafından açılan devasa çukurlarda boğuluyor.

Zengin bir canlı çeşitliliğine sahip Dicle Vadisi içerisinde, Diyarbakır için önemli ekonomik ve ekolojik yaşam alanı olan ve 2015 yılında UNESCO tarafından Surlarla birlikte Dünya Kültürel Mirası listesine alınan Hevsel Bahçeleri dolayısıyla Dicle Nehir’i, mevsim normalleri üzerinde seyreden iklimin beraberinde getirdiği yoğun yağışlar, en son 1970’lerde berrak olan Dicle Nehri’ni yeşil ve temiz görünüme kavuşturdu.

Herkesin hafızasına kirli görünümüyle yerleşen Dicle Nehri, yeni bir sayfa açmış gibi temiz görüntüsüyle kendine hayran bırakıyor. Nehrin kenarında bulunan tarihi yerlere gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler nehrin güzelliğiyle büyüleniyorlar.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol