Diyarbakır’da 50 yeni otobüs daha hizmete sunuldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni alınan 100 otobüsten 50'si törenle hizmete sunuldu. Törende konuşan Ak Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'ın huzuru ve güvene kavuştuğunu belirterek, “Diyarbakır metropol bir kent olduğunu ve ulaşımın önemli olduğunu biliyoruz. Bu metropolün gecikmiş fakat önemli ihtiyacı olan yaygın ya tekerlekli sistem, veya raylı sistem, yada metroyla mutlak suretle buluşmasının vakti gelmiştir '' dedi.

16:16:30 | 2018-06-12
-- Adversting 5 --

 

 

 

Sedat IRMAK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni alınan 100 otobüs için tören düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi dolum istasyonunda düzenlenen törene Ak Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehmet Mehdi Eker,  Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumali Atilla, kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı. 

 

Kent merkezinde 132, ilçelerde 79 olmak üzere yüzlerce otobüsle taşıma hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi alınan 100 adet otobüsün birinci etabında 50 otobüsü hizmete sunarken, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili açılış töreninde yaptığı konuşmada, Satın alınan 100 otobüsün birinci etabında 50 otobüsü Diyarbakırlı hemşerilerinin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

 

“Bugün 248 Otobüsümüz oldu”

Atilla, “Göreve geldiğimiz ilk günden şehrimizin en temel hizmetleri yerine getirmeyen bir belediyeden teslim aldığımızda, bir belediyenin yerine getirmesi gereken en temel hizmet olan ulaşım ve temizlik bile hizmeti kesintiye uğramıştı. Şehrimizde tespit ettiğimiz bu sorunları kısa sürede müdahale ederek en kısa sürede çözdük. Ve iddia ediyoruz ki şehrimiz artık çok temiz ve bu şehire gelen herkes bu şehrin temiz olduğunu söylüyor. Ve temizlik çalışmaları yanın da yeni yaptığımız caddeler, bulvarların aydınlatılması, kaldırım ve peyzajıyla şehrimize farklı bir hava kattık. Bu hizmetlerimizle geldiğimiz gün 166 olan araç sayımız 32 yeni çevre dostu araç alarak otobüs sayımızı 198’e çıkardık. Bugün filomuza kattığımız 50 araçla 248 Otobüsümüz oldu. Yakın Dönemde alacağımız 50 Otobüs ile 2018’de toplam 100 Otobüsümüzü filoya katmış olacağız. Yani bizim dönemimizde bu kadar kısa bir zamanda toplam otobüs sayımızda %80’lik bir artış sağlandı. Otobüs sayımızın artması ile ulaşım ağını ve araç geçiş sıklığını da artırmış olup konforlu ve birçok hemşehrilerimizin faydalandığı bir ulaşım hizmeti sunmuş oluyoruz'' dedi.

 

“Diyarbakır hizmetlerin enötesine layık”

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise Diyarbakır'ın hizmetin en güzeline ve enötesine layık bir şehir olduğunu belirterek, çok uzun yıllardır ihmal edilen Diyarbakır'ın hak ettiği hizmette geri bıraktıran anlayışı değiştiren ve dönüştüren bir süreç yaşadıklarını söyledi. Vali Güzeloğlu, '' Artık ideolojik anlayışın hakim olduğu belediyeler yerine, hizmet anlayışının hakim olduğu, insana hizmetin en önemli amaç olduğu ve bu noktada buluşulan bir heyecanın olduğunu görüyoruz. Bugün Diyarbakır yaşanılması, gezilmesi ve her haliyle görülmesi gereken bir şehir. Bugün huzur ve güvenin hakim olduğu, her köşesinde insanın huzur ve güven içerisinde kardeşliğin bir kendi olarak yaşayan Diyarbakır, giderek ulusal ve uluslararası alanda gelişmenin, yerli ve yabancı bir çok yatırımcının giderek artan bir yatırım talebinin de konusu, önümüzdeki süreçte Diyarbakır sadece ülkemiz için değil Ortadoğu içinde tarihten gelen önemi doğrultusunda çok stratejik bir konumda gelişmiş ve kalkınmış bir perspektifte bölgesini çeken bir lokomotif olarak, merkez bir şehir kimliğinde temayüz edilecek'' dedi.

 

“Diyarbakırlıların hizmetleri alması için müdahale edilmiştir”

Törene katılan Ak Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehmet Mehdi Eker, Büyükşehir belediyesinin kendi imkanlarıyla borçlanmadan, toplamda 80 milyon liranın ulaşım için ayrıldığını belirterek şunları söyledi; ''80 milyon ulaşıma kaynak olarak tahsis edildiğini biliyoruz. Bunlar önceden neden yapılmıyordu, kaynak yetersizliğinden olmadığını söyleyebiliriz. Yani merkezi hükümet biliyordunuz Büyükşehir yasasıyla nüfus başına bir parayı her şehre gönderiyor. Diyarbakır'ın nüfusu 1 Milyon 700 bin, 1 milyon 700 bin nüfusa göre her ay düzenli bir şekilde para geliyor. Eğer bu para Diyarbakır'ın temizliği için, ulaşımı için, Diyarbakır’ın kültürel hayatının geliştirilmesi için alt yapı hizmetlerinin daha iyi bir noktaya taşınması için harcanmamışsa o zaman o soruyu sormak lazım. Bu para nereye gitti, nereye harcandı? Çünkü Diyarbakır'a harcamadığını Diyarbakır'daki herkes bunu biliyor. Bugün artık bunları aştık, devlet, hükümet Diyarbakır'a bu manada reva görülenini kabul etmemiş ve hukuk içinde kalmak kaydıyla Diyarbakır'a bu manada, Diyarbakır insanının alması gereken hizmetleri temin etmek için gerekli müdahaleyi yapmıştır''

 

“Diyarbakır metropol bir kent”

Diyarbakırlıların yapılan hizmetlerden memnun olduklarını vurgulayan Eker, ''Hangi Diyarbakırlıya belediye hizmetlerinin dününü ve bugününü mukayese edin diye soru sorun. Hepsi size son 1,5-2 yıl içerisinde yapılanların eskiyle mukayese edilmeyecek kadar çok, memnuiyet verici olduğunu söyleyecektir. Diyarbakır metropol bir kent olduğunu ve ulaşımın önemli olduğunu biliyoruz. Bu metropolün gecikmiş fakat önemli ihtiyacı olan yaygın ya tekerlekli sistem, veya raylı sistem, yada metroyla mutlak suretle buluşmasının vakti gelmiştir. Yeni dönmede inşallah üzerinde şuanda çalışılıyor, şuan da önemli bilim adamları ulaşım mastır planı yaptıklarını biliyorum. O inşallah bittiğinde bunun fizibilitesi ayrıntılarıyla ortaya konulacak ve Diyarbakır yeni dönemde kitlesel toplu taşıma araçlarıyla buluşacaktır. Bu yer altı veya yer üstü, tekerlekli veya raylı sitem olması bu mastır planı içerisinde yapılacak çalışmaların sonucunda netleşecek, bizde hükümetimiz nezdinde Diyarbakırlılar olarak bunun takipçisi olacağız.''

 

“Diyarbakır bizim diyarımız”

Diyarbakır'ın bizim diyarımız olduğunu vurgulan Eker, ''Son bir kaç yıl içerisinde terör örgütü PKK'la yapılan etkin mücadele, tabi PKK'yla yapılan etkin mücadele aynı zaman da FETÖ terör örgütüyle de etkin mücadelenin tarihinin denk gelmesiyle anlamlıdır. Yani FETÖ'yle etkin mücadele süreci, aynı zamanda PKK'yla da etkin mücadeledir. Bu bize bunu söylüyor, PKK'yla FETÖ'nün aslında kabloları birbirine bağlı ve aynı yerden enerji alıyordu. Dolayısıyla biriyle etkin mücadele öbürüyle de etkin mücadeleyi getirdi bize. Şimdi Diyarbakır daha huzurlu, düne göre gelişme yolunda, daha emin, daha umutla yolculuk yapıyor. Bu şehir tekrar huzurun merkezi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin merkezi olacak. Kürdüde, Türkü'de, Lazı, Çerkezi, Arnavut'u, Boşnak'ı, Arabı'ıda hepimiz birlikte bu topraklarda 81 milyon olarak 780 bin kilometre kare alanın tapusunu hepimiz fert, fert cebimizde taşıyoruz. Demokratikleşme ve sivilleşmeyle Türkiye'de tüm vatandaşlarımızı etnik mensubiyeti ne ise o etnik mensubiyetiyle iftihar edebileceği, ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve ona ait olmanın da gururunu ve hazını yaşayacağı bir sistem, bir mekanizma inşa etmenin gayretinde çabasındayız'' diye konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından törene katılan Ak Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehmet Mehdi Eker ve beraberindekilerin otobüsleri incelemesi sonrası etkinlik son buldu.

 

 

 

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :   Diyarbakır’da 50 yeni otobüs daha hizmete sunuldu

Tümü