Diyarbakır sular altında kaldı

Diyarbakır’da önceki gece boyunca aralıksız devam eden yağışların ardından sabah saatlerinde oluşan su birikintisi köprü altlarını ve yolları su göletine çevirirken, bir okulun önünde biriken su nedeniyle kurs için okula gelen çocuklara zor anlar yaşattı. Çocuklar okula kapıdan değil, tel örgülerin üzerinden girmek zorunda kaldılar. Veliler ise yaşanan bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istediler.Ergani ilçesinde ise yaşanan sel nedeni ile köyü ilçeye bağlayan köprünün çökmesi sonucu köylüler, suların ortasında hastaları ile birlikte mahsur kaldı.

13:54:01 | 2018-12-01
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

Diyarbakır’da önceki gece boyunca aralıksız devam eden yağışların ardından sabah saatlerinde oluşan su birikintisi köprü altlarını ve yolları su göletine çevirirken, bir okulun önünde biriken su nedeniyle kurs için okula gelen çocuklara zor anlar yaşattı.

 

Yenişehir İlçesi Şeyh Bedretin Caddesi üzerinde bulunan Dokuzçetlik ortaokula sabah saatlerinde kurs görmek için gelen öğrenciler okulun kapısından okula giremezken, çareyi tel örgülerin üzerinden atlayarak buldular.

 

Veliler yetkililere çağrıda bulundular

Yaşanan yağış nedeniyle biriken su nedeniyle okul yönetimi ilgili belediyeye müracaattan bulunacaklarını, böylesi durumu ilk defa yaşadıklarını söylediler. Öğrenci velileri ise, çocukların sabah saatlerinde özellikle hafta sonunda yaşadığı bu çileyi her yağmur yağışında yaşadıklarını yetkililerin bu duruma biran önce çözüm bulmasını istediler.

 

Vatandaşlar yollarda mahsur kaldı

Dün sabah saatlerinde evlerinde çıkan vatandaşlar yolda kaldı. Kimisi suyun yükseldiği yollarda kendi araçlarıyla kimisi ise halk otobüslerinin içerisinde mahsur kaldı. Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan Doğum Hastanesi Kavşağının alt geçidinde ve üst geçidinde 4 otomobil sulara gömülürken, 75. Kavşakta ise halk otobüsü içerisindeki vatandaşlarla beraber su birikintisinde mahsur kaldı.

 

Trafikte aksaklık yaşandı

Kentin çeşitli bölgelerinde trafikte aksaklık yaşanırken, büyükşehir belediyesi tarafından kapanan yollar için çalışmalar başlatıldı. Yağışlar nedeniyle trafiği rahatlatmak için trafik polisleri her kavşak ve köprüde önlem aldı. Kapanan alt geçitlerde trafik polisleri yolu kapatarak vinçler yardımıyla otomobilleri kaldıkları yerden kurtarıldı.

 

Otomobiller kazaya karıştı

Yağışlardan dolayı kilitlenen yollarda maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken, yaşanan kazalarda her hangi can kaybı veya yaralanma yaşanmaması sevindirdi.

 

Kanalizasyon suyu patladı, vatandaşlar mahsur kaldı

Ayrıca, Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nin Yeniköy Mezarlığı civarında bulunan 7 bloklu Huzur Sitesinin altındaki işyerleri de patlayan kanalizasyon hattının suları altında kaldı. Vatandaşlar, bina girişleri su ile dolduğu için evlerine ulaşmada güçlük çekerken, kanalizasyon hattındaki tıkanmanın giderilmesi ve bina girişleri ile işyerlerindeki suyun tahliyesi için Büyükşehir Belediyesi DİSK Genel Müdürlüğü’ne başvurarak sorunun giderilmesini istediler.Daha sonra Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin gelip bina girişlerine ve işyerlerine dolan suyu tahliye ettiği öğrenildi.

 

Elektrik direkleri devrildi

Diyarbakır’da önceki gece etkili olan ve sabaha kadar devam eden yağmur, yol yapım çalışmalarının sürdüğü tarafta toprağı sürükleyince, yol kenarında bulunan 3 elektrik direğini devrildi. Hatlarda meydana gelen hasar yüzünden merkez Kayapınar ilçesindeki 4 mahallelerde elektrik kesintileri yaşanırken, Dicle Elektrik ekipleri kısa sürede gerekli onarımları yaparak mahallelere yeniden elektrik verdi.

 

Trafoları su bastı

Bu arada Kayapınar ilçesindeki birçok noktada yağmur suları trafo binalarını bastı. Trafo binalarına giren yağmur suyu, enerji kesildikten sonra itfaiyenin de yardımı ile boşaltıldı. Trafolardaki su tahliye işleminin ardından buralara yeniden enerji verildi.

 

Dicle Elektrik ekipleri onardı

Dicle Elektrik Dağıtım Diyarbakır İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı müdahaleler sonucunda kesinti yaşanan mahallelere alternatif hatlardan elektrik verilmeye başlanırken, yıkılan direkler ile hasar gören iletim hatlarının onarılması için çalışma başlatıldı. Takviye ekiplerin de bölgeye yönlendirilmesi sonucunda onarım çalışması öğleden önce tamamlanarak, bahse konu mahallelere yeniden düzenli elektrik verilmeye başlandı.

 

Ergani’de sel mağdur etti

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde önceki akşam saatlerinden itibaren aralıksız devam eden yağmur, sele neden oldu. Sel nedeni ile köyü ilçeye bağlayan köprünün çökmesi sonucu köylüler, suların ortasında hastaları ile birlikte mahsur kaldı.

 

Sel köprüyü yıktı, hastalar ilerleyemedi

Ergani ilçesine bağlı Şeh Gür köyü, dün sabah saatlerinde sel felaketi ile uyandı. Önceki gün öğlen saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağmur, birikintilerin toplanması ile sele dönüştü. Meydana gelen sel nedeni ile köyü ilçeye bağlayan köprü yıkılırken, hastalarını hastaneye götürmek isteyen vatandaşlar da selin ortasında mağdur kaldı.

Hasta çocuk babasının sırtında öylece bekliyor
Selin ortasında mağdur kalan vatandaşların cep telefonu ile çektikleri görüntülerde, köprünün tamamen yok olduğu ve bazı vatandaşların da araçları ile birlikte mahsur kaldığı görüldü.

 

Vatandaşlar: Sesimizi duyun, rica ediyoruz

Vatandaşlar, “Köy ikiye ayrıldı. Hastamız var, onu nasıl taşıyacağımızı bilmiyoruz. Yetkililere sesimin gitmesini diliyorum, lütfen bu duruma bir çare bulun. Her sene aynı sorunu yaşıyoruz. Sesimizi duyun, rica ediyoruz, artık yeter sadece bir köprü istiyoruz. Her sene bu manzarayı yaşıyoruz, bütün girişimlerimiz sonuçsuz kalıyor. Hastamız var, sesimize kim kulak verecek. Biz bu hasta çocuğu nasıl hastaneye götüreceğiz” dedi.

 

Çınar’da sel yatakları taştı

Öte yandan Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde, sel yatakları aşırı yağışlardan ötürü taşması vatandaşları tedirgin eti. Belediye yetkilileri sel yataklarının bulunduğu bölgede önlem alırken, sel sularının evlere gitmesini önledi.

 

Hayvanlar mahsur kaldılar

İlçeye bağlı Dilaver köyü mevkiinde çobanları tarafından boş araziye otlatılması için çıkarılan çok sayıda büyük baş hayvan ise sel sularının ortasında mahsur kaldılar. Köylüler büyükbaş hayvanları kurtarmak için seferber olurken, köyde birçok arazi ise sulara gömüldü.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü