Tarihi Surlar ve Hevsel Bahçeleri, İslam aleminin “5. Harem-i Şerif”i olarak kabul edilen Ulu Cami, Roma İmparatorluğu’nun bir dönem garnizon olarak kullandığı Zerzevan Kalesi, peygamber makamları ve kral mezarları gibi zengin tarihi ile büyük bir kültürel mirası barındıran Diyarbakır, bu yıl turizmde atağa geçiyor.

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kültür İl Müdürlüğü, TÜRSAB ile kentin diğer STK bileşenleri, geçmişi 12 bin yıl öncesine uzanan bu kadim kenti tanıtmak için gösterdiği çabanın ürününü bu yıl fazlasıyla alacak. Nasıl mı? Birkaç önemli gelişmeyle okuyucularımıza aktarayım.

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Diyarbakır’ın tarihi Surları ve Hevsel Bahçeleri’ni 4 Temmuz 2015 tarihinde “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne almış; karar öncesi kentteki tüm kurumlar adeta seferberlik ilan edilmiş ruhuyla çaba göstermişti. Aynı yıl hendek ve barikat olayları ile tahribatlar yaşayan Diyarbakır, son iki yılda yeniden atağa geçti.

UNESCO’nun kararından sonra ikinci büyük gelişme, geçen yıl “Turizmin Oscar”ı diye tabir edilen “Altın Elma” ödülünün Diyarbakır’a verilmesiydi. TÜRSAB Doğu/Güneydoğu Anadolu Bölgesi Başkanı ve DTSO Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet Akyıl’ın bu konudaki çaba ve emeğini göz ardı etmemek gerek.

“Altın Elma” ödülü ile yeniden kamuoyunun gündemine gelen bu kadim kent, bu yıl turizmde atağa geçiyor. Açılan yeni otellerle Diyarbakır’ın konaklama kapasitesi Şanlıurfa ve Mardin’i de geride bırakarak 6 bine yükseldi.

Tur operatörleri daha önce bölge gezilerinde “ara durak” olarak listeye dahil ettiği Diyarbakır’ı “ana durak”, yani ilk kez “Diyarbakır Turu” organizelerini bu yaz almaya başlayacak. Bir diğer gelişme de 600 tur operatörü Haziran ayında Diyarbakır’da buluşma kararı aldı.

Önceki gün Diyarbakır’da STK temsilcileri ile bir araya gelen TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, “2019 turizm yılı Diyarbakır’ın” dedi.

Geçen yıl 1 milyon turisti ağırlayan Diyarbakır bu rakamı üçe katlamayı hedefliyor. 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol