Doğu ve güneydoğu'da karneler verildi

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı sonu itibariyle Diyarbakır’da karne alan öğrencilere karnelerini dağıtan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumali Demirtaş, Bakanlık olarak Diyarbakır'a önem verdiklerini belirterek, "Diyarbakır, Türkiye'nin kalbi. Burası Osmanlı ve Selçuklu şehridir” dedi.

16:49:22 | 2018-06-08
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

 DİYARBAKIR - 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı sonu nedeniyle aralarından Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Bingöl’ün bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ilk ve ortaöğretimde binlerce öğrenci karne heyecanı yaşadı.

 

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki Selahaddin Eyyübi İlkokulu'nda düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumali Demirtaş, çocuklara karne dağıttı.

 

Törene, Vali Yardımcısı Tolga Toğan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ve öğretmenler katıldı.

 

Karne dağıtımı sırasından açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumali Demirtaş, bakanlık olarak Diyarbakır'a önem verdiklerini belirterek, "Diyarbakır, Türkiye'nin kalbi. Burası Osmanlı ve Selçuklu şehridir. Kent, Türk ve İslam tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Bundan sonra da eğitim ve öğretimin sağlıklı ve mutlu geçmesini diliyorum. Öğrencilerin tatillerini boşa geçirmemelerini, öğretmenlerinin en az 3 kitap okumaları konusunda tavsiyelerde bulunmasını diliyorum." diye konuştu.

 

Açıklamanın ardından Demirtaş ve beraberindekiler, öğretmenlerle toplantı yaptıktan sonra bölgeden ayrıldı.

 

Minik çocukların ilk karne heyecanı

Diyarbakır Akşemsettin İlkokulu birinci sınıf öğrencileri de ilk defa karne almanın heyecanını yaşarken Diyarbakır Özel Maarif Mektebim Okullarında karne heyecanı yaşayan öğrencilerin gözlerinden okundu.

 

Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesi’nde bulunan Akşemsettin İlkokulu’nda ilk defa karne alan öğrencilerin mutluluğuna veliler de ortak oldu. İlk karnelerini almak için okula giden Akşemsettin İlkokulu 1-D sınıfı öğrencilerine sınıf öğretmeni Hanim Gül Güner tarafından karneleri verildi. Sınıfta düzenlenen törene katılan öğrenciler velilerin heyecanına ortak olurken, sınıf öğretmeni Hanım Gül Güner listeye göre çağırdığı her öğrencisine karnesini verdi. Öğretmen Güner, çocukların yaz tatilini iyi değerlendirip bol bol kitap okumalarını istedi. Karnelerini alan çocuklar ise velileriyle birlikte evlerine döndü.

 

Mektebim okullaında karne heyecanı

Diyarbakır Özel Maarif Mektebim Okullarında karne heyecanı öğrencilerin gözlerinden okunuyordu. Yıl boyunca derslerinde oldukça başarılı bir grafik çizen Mektebim Maarif Okulu öğrencileri; öğretmenlerinin, okul yönetimimin ve okulda çalışan herkesin her öğrencinin üzerinde titrediği ve başarısı için ellerinden geleni yaptığı bir eğitim-öğretim sezonunda sadece dersler değil; bunun yanında çok çeşitli kültür-sanat, spor, çeşitli yarışmalar; her yıl düzenlenen Geleneksel Mektebim Uçurtma Şenliği ve daha birçok sosyal aktivite etkinliği yapılırken Okullarında karne heyecanı öğrenciler karnelerini alarak bir yılı geride bıraktılar.

 

 

Mardin’de karne alan çocuklara havuz müjdesi

Mardin’de 227 bin öğrenci karne almanın heyecanını yaşadı. Öğrencilere karnelerini veren Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, çocuklara havuz müjdesi verdi.


Anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerine ilk karnelerini veren Mardin Valisi Mustafa Yaman, “Mardin'de 2017-2018 yılı eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte Atatürk İlkokulunda öğrencilerimiz ile bir araya geldik. 227 bin öğrencimiz 12 bin öğretmenimiz ve bin 104 okulumuzla başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirdik. Öğrencilerin tatillerini en güzel şekilde geçirmeleri için Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak önlemlerimizi aldık. ‘Mahalleme Havuz Geldi Projesi’ kapsamında havuzlarımızı hazırladık. Öğrencilerle geziler, kurslar ve yaz spor okullarını açacağız." dedi.


Yaman yaz döneminde okul tadilatlarına da destek vereceklerini kaydederek, “Okulların fiziki durumlarının iyileştirilmesini yapacağız. Önümüzde dönem için inşaatı devam eden ve bitecek olan da var. Velileri, çocuklarına yaptıkları katkılardan dolayı tebrik ediyorum. Öğretmen ve öğrencilere teşekkür ediyorum. İnşallah Mardin’de eğitim öğretim bu şekilde başarılı geçecek” diye konuştu.

 

Sason’da 8 bin 478 öğrenci karne aldı

Batman’ın Sason ilçesinde 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle 133 okulda, 8 bin 478 öğrenciye karne verildi. Sason Atatürk İlk ve ortaokulunda karne dağıtım törenine katılan ilçe kaymakamı Ökkeş Beyaz, öğrencilere karneleri ile birlikte kitap hediye etti.

 

“Akarsulara ve göletlere tek girmeyin”

Karne töreninde kısa bir konuşma gerçekleştiren Kaymakam Beyaz, “Bütün ilçemizde karne heyecanı yaşayan öğrencilerimizin anlından öpüyorum. Yorucu bir yılın ardından bol bol gezmek ve tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmek sizlerin en tabi hakkınızdır. Özelikle yazın havaları fazla ısındığı günlerde güneşin altında kalmamanızı ve akarsulara ve göletlere tek başınıza girmemenizi tavsiye ediyorum” dedi.

 

 

Siirt’te 91 bin 753 öğrenciye karne verildi

Siirt'te 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermesi nedeniyle öğrencilere karneleri verildi.
Merkez Yunus Emre İlkokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine katılan Siirt Valisi Ali Fuat Atik, öğrencilerin karne sevincine ortak oldu.

 

Karne dağıtım töreninde, başarılı öğrencilere karnelerini dağıtan Vali Atik, 20017-2018 eğitim ve öğretim yılsonu tatilinin tüm eğitim camiasına ve ilimize hayırlı olmasını diledi. Başarılı öğrencileri kutlayan Vali Atik, öğrencilerden yaz tatilini çok iyi değerlendirmelerini ve bol bol kitap okumalarını istedi. Vali Atik, eğitilmiş bireylerin, gelecekte en büyük güvencemiz olacağını sözlerine ekledi. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü İsa Güneş, şube müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 4 bin 586 öğretmenin görev yaptığı Siirt il genelinde 91 bin 753 öğrenciye karne dağıtıldı.

 

Bingöl’de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Bingöl’de İMKB Mustafa Kemal Paşa ilkokulunda karne töreni düzenledi. Törene Vali Ali Mantı, Milli Eğitim İl Müdürü Kadri Engin, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, Vali Yardımcısı Cevat Gün ve öğrenci velileri katıldı. Birinci sınıf öğrencilerine karnelerini veren Vali Mantı, onları mezun etmenin mutluluğunu paylaştıklarını söyledi.

 

“Öğrencilerimiz bahtları açık olsun”

0 bin öğrenci, 4 bin öğretmen ve 367 eğitim kurumuyla Bingöl’de eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Vali Mantı," Bingölümüzde eğitim ve öğretim faaliyetleri son derece iyi gidiyor. Özellikle fiziki yapıda çok büyük gelişmeler var. Okullarımızın fiziki yapısı son derece iyi durumda. Hatta Türkiye standartlarının üzerinde. İnşallah yatırımlarımız da devam edecek. Bingöl’de yetişen gençlerimiz önce ilimize sonra ülkemize daha sonra tüm insanlığa her türlü hizmeti verecek. Güzel günler, güzel gelecekler bizleri bekliyor. Öğrencilerimiz bahtları açık olsun” dedi.

 

Vali Mantı ve İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, karnelerini alan çocuklara hediye de verdi.

 

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü