Dolar düştü ama, zamlar düşmedi..!

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan gerginlikten dolayı doların bir anda yükselmesini bahane edip zam yapanlar, doların ani düşüşü sonucu doları bahane ederek yaptıkları zammı geri çekip çekmeyecekleri merak konusu oldu. Doların düşüşüyle yapılan zamların geri alınmamasına tepki gösteren Diyarbakırlılar stokçulara ve zammı geri almayanlara haklarını helal etmediklerini belirttiler.

16:30:23 | 2018-11-07
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK – ÖZEL HABER

DİYARBAKIR - Türkiye ile Amerika arasında yaşanan gerginlikten dolayı doların bir anda yükselmesini bahane edip zam yapanların, doların ani düşüşü sonucu doları bahane ederek yaptıkları zammı geri çekip çekmeyecekleri merak konusu oldu.

 

Seçimlerin ardından Türk lirası karşısında hızla yükselişe geçen Amerikan doları, alım gücü düşük olan vatandaşların cebini yakmıştı.  Özellikle bazı yabancı markaların protesto edilmesi, yerli ürüne olan rağbeti fırsat bilen kötü niyetliler bu kozu en iyi şekilde kendi lehlerine kullanmayı bildiler. Şimdi kamuoyunda en çok merak edilen konu doların yükselişi ile yükselişe geçen fiyatların, doların düşüşü ile birlikte düşüşe geçip geçmeyeceği?

 

Kaliteden çok fiyata bakıyorlar

 

Doların artması sonucunda bazı ürünlerde hemen hemen 100’e varan zamlar yapılmıştı. Asgari ücretle evini geçindirmek zorunda kalan vatandaşlar, alışveriş yaptıkları marketlerde kaliteden daha çok fiyatı en uygun olan ürünlere rağbet göstermek zorunda kalıyorlardı.  Son yaşanan dolar krizinden dolayı maddi anlamda oldukça zor günler geçiren vatandaşların en büyük temennisi 7 TL civarından bugünlerde 5.40 TL’ye düşen dolar nedeniyle yapılan zamların geri alınması oldu.

 

Zamların geri alınmamasına tepki

 

Hemen hemen her gün sosyal medya üzerinden yapılan zamlara tepki gösteren vatandaşlar, bu defa da yapılan zamlara tepki yerine, dolar nedeniyle yapılan zamların geri alınmadığı için tepki göstermeye başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan ve “dolar kuru gün itibariyle 5.40 fiyatlar hala aynı, ben vatan hainlerini buldum. İçimizdekiler, kimse Amerika’ya laf etmesin!”  ifadelerinin yer aldığı paylaşım oldukça beğeni topladı.

 

Fırsatçılara tepki çığ gibi büyüyor

 

Doların yükselmesini fırsat bilen kötü niyetli üreticilerin doların düşmesi ile fiyatlarında indirime gitmemeleri tepkiye neden oldu. Vatandaşlar bu fırsatçıların gözlerinin aldıkları 3-5 kuruş maaşta olduğunu, yapılan zamların dolarla bağlantılı ise neden doların düşmesi sonucu yapılan zamların geri alınmadığını dile getiriyor.

 

Vatandaşlar haklarını helal etmiyorlar

 

Doların artması, fiyatların oldukça yükselmesi sonucunda stokçuluk yapan bazı kesimlerin depolarında sakladıkları mallarını bu süreçte satarak halkın ekmeğiyle oynayıp iyi para kazandıklarını dile getiren Diyarbakırlı vatandaşlar "Halkın içinde olan paragöz insanlar ne yazık ki artık halkın ekmeğiyle oynadıklarını, yaşanan bu süreçte halkın elindeki son lokma ekmeği de elinden almaya çalıştıklarını,  bundan dolayı haklarını helal etmeyeceklerini ifade ettiler.

 

Zabıta ekipleri göz açtırmıyor

 

Öte yandan, kentte bulunan belediyelere bağlı zabıta ekipleri, fiyat artışlarına ilişkin denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Diyarbakır Büyükşehir, Yenişehir ve Kayapınar ilçe belediyelerine bağlı zabıta ekipleri, market ve bakkallara yönelik yaptıkları denetimlerde fırsatçılık yapan birçok işyerine cezai işlem uyguladılar. Ekipler, yapılan şikayetler doğrultusunda denetimlerini daha da artırdıklarını belirterek, fırsatçılık yapanlara asla taviz vermeyeceklerini ifade ettiler.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü