Corona Virüsü Yılanlardan İnsanlara Geçti

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkaran ve ülke geneline yayılan yeni tip ölümcül corona virüsü dünyanın kabusu olmaya başladı. 11 milyonluk Wuhan kenti ve bu kente komşu iki şehrin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilirken Çinli bilim insanları yeni bir açıklamada bulundu.

Bilim insanları virüsün yarasalardan değil de yılanlardan ortaya çıktığı sonucuna vardığını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre, Çin’in Wuhan kentinde hastaneye kaldırılan ilk hastaların çoğunluğunun deniz ürünleri toptan satış pazarının çalışanları veya müşterileri olduğu dikkati çekti.

Wuhan'da işlenmiş etler ve canlı hayvanların yanı sıra yemek için yılanlar da satılırken, bu yılanların genellikle vahşi doğada yarasa avlayarak beslendiği aktarıldı. Bu bilgiler ışığında, yeni tip corono virüsünün yarasalardan yılanlara, sonra da insanlara sıçraması olasılığı üzerinde durulduğu belirtildi. Ancak virüsün hem soğukkanlı (yarasa ve yılanlar) hem de sıcakkanlı (insanlar) konakçılara uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı kaydedildi.

Öte yandan, Bilimsel The Conversation bilim dergisi ise Çin krait yılanı (Bungarus multicinctus) ve Çin kobra yılanının (Naja atra) son derece zehirli olduğunu hatırlatırken, bu yılan türlerinin yarasa ile beslendiğine de dikkat çekti.

Son 17 yılda farklı tipte corona virüsü yüzlerce insanın ölümüne neden olurken, hali hazırda yeni tip corona virüs enfeksiyonu için onaylanmış bir aşı ya da antiviral tedavisini henüz mevcut olmadığı aktarıldı.

Çin’den corona virüsüyle ilgili yeni açıklama: 25 ölü, 830 vaka

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu toplam 830 corona virüs vakasının olduğunu, ölü sayısının ise 25’e yükseldiğini doğruladı. Yapılan açıklamada, "23 Ocak saat 24.00 itibariyle, Ulusal Sağlık Komisyonu 29 şehirde (otonom bölgeler dahil) toplam 830 yeni corona virüs vakası tespit edildi. 177 ağır vaka ve 25 ölüm. Hubei eyaletinde 24, Hebei eyaletinde bir ölüm dahil" ifadeleri kullanıldı.

8 binden fazla kişinin ise tıbbi gözlem altında olduğu da bildirildi. İlk olarak Wuhan şehrinde görülen hastalık Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019-nCoV veya yeni tip Corona virüs olarak adlandırılmıştı.

Wuhan’dan yayılan yeni tip corona virüs vakaları Hong Kong, Makao, Tayvan, Tayland, Güney Kore, Japonya ve ABD'de halihazırda saptandı. Virüsle ilgili endişeler dünya çapında yayıldı.

Japonya Başbakanı Abe'den corona virüsü talimatı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren corona virüsü ile ilgili Japonya Başbakanı Shinzo Abe'den adım geldi.

Japonya'da şimdiye kadar 2 kişide tespit edilen virüsün oluşturduğu risklerle ilgili bakanlarla toplantı yapan Abe, corona virüsünün testini gerçekleştirebilecek laboratuvar sayısının artırılması talimatını verdi.

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi de dahil ilgili bakanların katılımıyla gerçekleştirildiği belirtilen toplantıda, Abe'nin virüsün havaalanları ve limanlardan ülkeye girişini engellemek için kapsamlı önlemler alınması konusunda da hükümet kurmaylarına önlem çağrısı yaptığı belirtildi.

Halkın virüs ile ilgili güncel olarak bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Abe, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek ve ülke dışındaki Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı. İnsanların aşırı endişeden kaçınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Abe, ülkedeki herkesin paniğe kapılmadan kendilerini korumak için genel önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Japonya'da tek laboratuvar

Japonya'da corona virüs benzeri virüslerin tespit edilebildiği tesis olan Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, bu alandaki tek laboratuvar olarak biliniyor. Japonya'da Sağlık Bakanlığı corona virüsü ile ilgili ikinci vakayı doğrulayarak Wuhan'dan Tokyo'yu ziyaret eden 1 kişide virüse rastlandığını belirtti ve virüsü taşıyan kişinin 40'lı yaşlarda olduğu açıklandı. Abe'nin söz konusu talimatı da ülkedeki corona virüsü vaka sayısının 2'ye çıktığının açıklanmasının ardından geldi.  (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol