31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri bitti ancak, tartışmaları devam ediyor. Sonuç itibariyle AK Parti, “Cumhur İttifakı” ile büyük kentleri kaybetti. Ciddi oranda da oy kaybı yaşadı. Her ne kadar “Millet İttifakı”nın başarısı olarak lanse edilse de HDP tabanının desteğiyle İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin gibi büyükşehirler CHP’ye kazandırıldı. Bölge genelinde ve Diyarbakır özelinde ise tablo hayli ilginç… HDP, kayyumlardan belediyeleri geri aldı ancak, AK Parti de ciddi oranda oylarını artırdı.

Bir haftadır konuşulan bu ve benzeri analizlerin ötesinde garibanın ve yoksulun gündemi değişmedi. 2018’in ilk çeyreğinde döviz kurlarındaki dalgalanma ile baş gösteren ve günümüze kadar gelen ekonomik krizi derinden yaşamaya devam ediyoruz. Siyasetin gündemi “kazanımlar” olsa da sokağın derdi işsizlik, fakirlik ve çaresizlik. Bu konuya değinen, çözüm üreten bir mekanizma henüz ortaya çıkmış değil.

Bu karamsarlık içinde mesela Diyarbakır’ın 224 bin 558 seçmenin sandık başına gitmediğini kimse ne konuştu, ne de gündemine aldı.

Bu rakamı öyle es geçmeyin! Sandık başına gitmeyen Diyarbakır’ın seçmen sayısı; 11 kentin nüfusundan da fazla. Örneğin; Bayburt, Bilecik, Sinop, Iğdır, Bartın, Gümüşhane, Çankırı, Artvin, Kilis, Ardahan ve Tunceli’nin nüfusu 80 bin ile 223 bin arasında. Küskün Diyarbakırlı seçmen sayısı ise 224 bin 558.

2018 yılında yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’ne katılım oranı %83.78 iken, bu rakam 31 Mart seçimlerinde %78.6’ya geriledi.

Diyarbakır’da, 2018’de, 1 milyon 23 bin 391 seçmenden 857 bin 379’u oy kullanırken; 2019’da 1 milyon 49 bin 462 seçmenden 824 bin 904’ü oy kullandı. Katılım oranı %78.6’da kaldı.

Sokağın sesini duymayanlar, bu verileri görmezden gelenler Diyarbakır’ın küskünlerine artık kulak vermeli. Sokağa inmeli, halkı ile iç içe olmalı. Sorunlarını dinlemeli, masabaşı verilen sözleri söylem olmaktan çıkarmalı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol