Diyarbakır mor ve siyah!

Bekir GÜNEŞ

Güneydoğu Ekspres - DİYARBAKIR - Şiddetle Mücadele Ağı’nın Mart-Haziran verilerini kamuoyu ile paylaştığı basın açıklamasında şehrin şiddet haritası açıklandı. Açıklamada, “Kadın örgütleri olarak, kadın ve çocuğa uygulanan şiddete karşı başta devlet olmak üzere aileleri, çocuklara bakmakla yükümlü tüm bireyleri, STK’ları duyarlı tüm demokratik çevreleri acil eylem planı oluşturup birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” denildi. Ayrıca şiddete dikkat çekmek için Diyarbakır mor ve siyaha büründü.

Şiddetle Mücadele Ağı altında faaliyet yürüten kadınlar, son 4 ayda kadın ve çocuğa yönelik şiddet içeren başvuru raporunu kamuoyuna duyurmak amacıyla Rosa Kadın Derneği’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Şiddetle Mücadele Ağı adına İnsan Hakları Derneği (İHD) yönetiminden Gurbet Yavuz yaptı.

Diyarbakır’da son iki ayda Müzeyyen, Merve ve Aygül’ün en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Yavuz, “Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ürkütücü biçimde artmaktadır. Diyarbakır’da şiddet ve kadın cinayetlerinin gittikçe artmasından dolayı 8 Mart haftasında Şiddetle Mücadele Ağını deklare ederek tüm kadın kurumlarıyla ve STK’larla birlikte ortak mücadele edeceğimizi basına ve kamuoyuna duyurmuştuk. Bu ağı kurarken, en büyük amacımız ortak bir veri tabanı oluşturarak şehrin şiddet haritasını çıkarmaktı. Sizlerle paylaştığımız veriler bu çalışmanın bir sonucudur” diye konuştu.

Yavuz, “Kadın örgütleri olarak, kadın ve çocuğa uygulanan şiddete karşı başta devlet olmak üzere aileleri, çocuklara bakmakla yükümlü tüm bireyleri, STK’ları duyarlı tüm demokratik çevreleri acil eylem planı oluşturup birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” dedi.

Ardından Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı Mart-Haziran raporu deklare edildi. Raporu, Rosa Kadın Derneği’nden Ruken Ergüneş paylaştı. Başvuru gerekçesi ne olursa olsun başvuruda bulunan her kadının birden fazla şiddet türüne maruz kaldığını ifade ettiğini vurgulayan Ergüneş’in paylaştığı veriler şu şekilde:

“ *4 ayda 3 kadın öldürüldü. Kurumlara ulaşan kadınlar aile içinde ve aile dışında erkekler tarafından fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik, sosyal ve dijital şiddete maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.

 *954 başvurucunun 701’i farklı şiddet türleriyle beraber ‘psikolojik şiddete’ sürekli olarak maruz kaldığını beyan etmiştir.

 *418 kadın fiziksel şiddete maruz kaldığını beyan etmiştir.

 *160 kadın cinsel şiddete maruz kalmıştır.

 *301 kadın sürekli olarak ekonomik şiddet gördüğünü ifade etmiştir.

 *129 kadın sosyal şiddete sürekli maruz kaldığını ifade etmiştir.

 *9 kadın dijital şiddete maruz kaldığını beyan etmiştir.

 * 258 kadın can güvenliği riski altındadır.

 *6 kadın hürriyetinden mahrum bırakılmıştır.

 *Sığınma evinde kalma talebiyle 106 başvuru yapılmıştır.

 *Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi verilerine göre, son 4 ayda bin 716 çocuk şiddete maruz kalmıştır.

 *Kentimizde son dört ayda bin 526 çocuk suça sürüklenmiştir.”

Bu arada kadın örgütleri, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla kenti mor ve siyah renklerle donattı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol