Diyarbakır’a savaş uçağı takviyesi

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır Türkiye’nin Suriye kuzeyinde hazırlığını yaptığı operasyon için Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na savaş uçağı takviyesi yapıldı. Yabancı ajanslar ise, Türk askerinin Suriye'nin kuzey doğusuna giriş yapmaya başladığını bildirdi. Ayrıca Rusya'dan da PKK ve Beşar Esad'a sürpriz bir çağrı geldi. Rusya Esad rejimiyle YPG arasında diyalog çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Suriye kuzeyinde hazırlığını yaptığı operasyon için Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na savaş uçağı takviyesi yapıldı. Savaş uçakları Diyarbakır’daki filolara katılırken, üs komutanlığında izinlerin kaldırıldığı ve her an harekete geçme alarmı verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye kuzeyinde operasyon sinyali vermesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Ortadoğu’ya en yakın hava üssü olan Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda hareketli anlar yaşanmaya başladı.

Hava üssünde turuncu alarm verilirken, ikinci bir emre kadar izinlerin kaldırıldığı bildirildi. Pilotların her an harekete geçecek şekilde hazır olduğu hava üssüne Balıkesir ve Amasya Merzifon’dan 10 adet takviye savaş uçağı gönderildi.

Güvenlik kaynakları Türkiye’nin değişik bölgelerinde bulunan hava üslerinden Diyarbakır’a savaş uçağı takviyesinin devam edeceğini dile getirdi.

Diyarbakır 8. Ana jet Üs Komutanlığı’nda izinlerin kaldırılmasıyla birlikte personelin her an operasyona hazır şekilde beklediği belirtirken, yabancı ajanslardan gelen habere göre ise; Türk askeri Suriye'nin kuzey doğusuna giriş yapmaya başladı.

Rusya'dan Beşar Esad ve YPG'ye sürpriz çağrı!

Türkiye'nin operasyonu öncesi Rusya'dan PKK ve Beşar Esad'a sürpriz bir çağrı geldi. Rusya Esad rejimiyle YPG arasında diyalog çağrısında bulundu.

Lavrov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Suriye meselesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Irak'taki Kürtlerin, ABD'nin Suriye'deki eylemlerinden endişeli olduğuna dikkati çeken Lavrov, "ABD'nin Suriye'deki politikası tüm bölgeyi yakabilir. Bundan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır." dedi.Lavrov, ABD'nin Suriye'deki faaliyetlerinin çelişkili olduğunu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliği konusunda kararlarını ihlal ettiğini vurguladı.

ABD verdiği sözlerinde durmadı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'den askeri birliklerini çekeceğini birçok kez duyurduğunu hatırlatan Lavrov, "Trump, sonradan bu tür kararları frenledi. ABD verdiği sözlerinde durmadı." diye konuştu. Lavrov, Suriye'nin kuzeyindeki sorunun çözümü için diyaloğun şart olduğunu savunarak Türkiye ile ABD arasındaki karşılıklı açıklamaların ardından Şam yönetimi ve YPG/PKK temsilcileriyle görüştüklerini aktardı.

Diyaloğun başlatılması için yardımcı olacağız

Lavrov, "Türkiye-Suriye sınırında güvenliğin sağlanması dahil olmak üzere Suriye'nin bu bölgesindeki problemin çözümü için iki taraf arasında diyaloğun kurulmasını teşvik ettiğimizi vurguladık. Diyaloğun başlatılması için yardımcı olacağız. Bunun destekleneceğini umuyoruz" diye konuştu.

Tüm sorunlar diyalog yoluyla çözülmeli

Lavrov, "Tüm sorunlar diyalog yoluyla çözülmeli" derken, Esad rejimi ve YPG'ye çağrıda bulundu. Rus Bakan, böyle bir diyalog başlarsa destek vereceklerini de bildirdi.

Bölgede gerilim artmasını önlemek önemli

Açıklamasında örgütten "Kürtler" diye bahseden Lavrov, "Suriye'de Kürtlerin kontrolündeki bölgede gerilim artmasını önlemek önemli" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında da bilgi veren Lavrov, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyduğunu bir kez daha teyit ettiğini aktardı. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol