Eylem yapan ailelerin sayısı artıyor

Haber Bekir Güneş

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemine katılan ailelerin sayısı 10’a yükseldi. Gazetemize konuşan aileler, çocuklarını geri istediklerini ve biran önce barışın sağlanmasını talep ettiler.

Asker ve polis ailelerinin de katılması ile oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 10’a yükseldi. Diyarbakır, Mardin, Malatya, Gaziantep ve Mersin’den gelen aileler, HDP binası önünde yaptıkları oturma eyleminde zaman zaman gerginlik yaşanırken, polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Oturma eyleminde bulunan bazı aileler yumruklarla HDP binasının pencerelerine vururken, araya giren polisler gerginliği yatıştırdı.

“Barış olsun”

16 yaşındaki oğlu Yusuf Begdaş’ın 5 Mayıs 2019’da kaybolduğunu söyleyerek oturma eylemine katılan Hediye Begdaş, binaya saldıran diğer ailelere “Kırıp dökerek çözüm olmaz. Hepimiz birlik olalım Erdoğan’a, herkese seslenelim bir barış yapsınlar. Hepsi bizim çocuklarımızdır, bütün annelerin yüreği yanmasın artık. Hepimize yazıktır” dedi.

“Eve gitmeyeceğiz”

Eşi Şahap Çetinkaya ile birlikte oturma eylemine katılan Fevziye Çetinkaya da 18 yaşındaki oğlu Süleyman Çetinkaya’nın 30 Ağustos 2019 tarihinden beri kayıp olduğunu söyledi. 10 çocuk annesi Çetinkaya,  ”Bugün 8 gün oldu. Çocuklarımızı bize versinler, evimize gidelim. Çocuklarımı büyük zorluklarla, yoksullukla büyüttüm. O çocukları nasıl zorluklarla büyüttüğümü kimse bilemez. Çok yoksulluk çektik, evde yiyecek ekmek olmuyordu. Oğlumdan hiç haber alamadık. Kobani’de olduğunu söylüyorlar. HDP’den çocuklarımızı istiyoruz. 1 ay da burada otursak eve gitmeyeceğiz ” şeklinde konuştu.

 “Çocuğumuzu istiyoruz”

Mardinli Şeyhmus Kaya ve eşi Emine Kaya, oğulları polis memuru Vedat Kaya’nın (28), 24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde özel aracıyla yolculuk yaptığı sırada PKK tarafından kaçırıldığını belirterek oturma eylemine katıldı. Şehmus Kaya , ”Bize giden, şikayet edin diyorlar. Çocuğumuzu istiyoruz, akıbeti belli değil, ne bir telefon ne başka bir haber. İlk 3 ayda bir video çıkmıştı. Yaşıyor diyorlar. 20 sefer meclise gittim. 4 partiyi de tüm milletvekillerinin yanına gittim. Bir cumhurbaşkanı o da randevu istemişim. Hepsine gitmişim” dedi.

“Biz yaşayan ölüyüz”

Eyleme yeni katılan ailelerden Sadiye Özbay, 2015 yılınca Astsubay oğlu Semih Özbay'ın Tunceli'nin Pülümür ilçesi yolunda özel aracıyla seyrederken PKK tarafından kaçırıldığını söyledi. 4 yıldır oğlundan haber alamadığını ifade eden Sadiye Özbey, "Malatya'dan geldik. 4 senedir o orada, biz de burada mahvolduk. Biz yaşayan ölüyüz, biz Semih'imizi istiyoruz, Semih'imi almadan buradan gitmeyeceğim ve burada kalacağım. Semih Tunceli Pülümür yolundan özel arabası ile giderken önünü kesip Semih'i alıp götürüyorlar. 4 yıl oldu, o günden beri çalmadığımız kapı kalmadı. Astsubaydı bir tek videolarını yayınladılar. Çocuğumuz gelinceye kadar biz burada oturacağız" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol