Menfez köprüler yapılıyor

Haber Celal Kuzu

DİYARBAKIR - Karacadağ eteklerinden gelen yağmur ve kar suları, çevredeki köylerde yaşamı güçleştiriyor ve tarım alanlarında tahribata yol açarak maddi zarara neden oluyor. Bağlar Belediyesi, doğal afet riski olan kırsaldaki bu yerleşim yerlerinde vatandaşların yaşadığı ulaşım sorununu çözmek için menfez köprü çalışması başlattı.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesine bağlı Karacadağ bölgesindeki bir çok köy, yağışın etkili olduğu dönemlerde  meydana gelen sel baskınları ve doğal afetler nedeniyle zor günler yaşıyor.

Yağmur ve kar sularının etkili olduğu dönemlerde köylerde yaşanan sel baskınlarının görüntüleri tehlikenin boyutunu ve yapılacak menfez köprü hizmetinin önemini ortaya koyuyor. Görüntülerde, ulaşım noktaları sular altında kalırken köylülerin dış çevre ile bağlantısı kesiliyor.

5 köyde 8 menfez köprü çalışması başlatıldı

 Dağın eteklerinden gelen yağmur ve kar suları, çevredeki köylerde yaşamı güçleştirip  tarım alanlarında tahribata yol açarak maddi zarara neden olurken, yıllardır yaşanan bu sorun için köylüleri sevindiren haber Bağlar Belediyesi’nden geldi.

Belediye, yaşamı  kesintiye uğratarak insan sağlığı için tehdit oluşturan ve köylülerin hayvanlarını otladıkları mera alanlarına da zarar veren doğa olaylarına karşı 5 köyde 8 menfez köprü inşa etmek üzere çalışma başlattı. Vatandaşların ulaşım çilesine son vermesi amaçlanan  menfez köprülerin kış dönemi gelmeden tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

“Vatandaşımızın sorunlarına kayıtsız kalamayız”

Vatandaşların yaşadığı sorunlara kayıtsız kalmalarının söz konusu olamayacağını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, belediyenin tüm imkanlarını kullanarak bu hizmeti yerine getireceklerini söyledi. Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyeler hizmet yeridir. Bu makamlarda oturan bizler halkımıza hizmet etmekle sorumluyuz. Çünkü makamların sahibi halkımızdır. Köylerimizde yaşanan sorunları tespit ediyoruz,muhtarlarımızla iletişim halindeyiz. Kapımız ve imkanlarımız sonuna kadar onlara açıktır. Doğa olaylarından etkilenen köylerimize menfez köprüler kazandırıyoruz,aynı şekilde yollarını yapıyoruz. 5 köyümüzde menfez köprü çalışmalarını kış gelmeden önce bitirmeyi planlıyoruz. Vatandaşımız mutlu olursa biz de mutlu oluruz” dedi.

Belediyenin Çalışması Köylüleri Sevindirdi

Belediyenin başlattığı menfez köprü çalışması, yıllardır bu sorunla iç içe yaşamak zorunda kalan köylüleri sevindirdi.

Menfez köprü çalışmasının başlatıldığı yerleşim yerlerinden olan Buyuransu Köyü Muhtarı Çelebi Çadırcı, yağmur ve kar suları sonucu oluşan sel olaylarından dolayı bir çok kez ulaşım bağlantılarının kesildiğine ve kış döneminde yollarının kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekerek Bağlar Belediyesi’nin bu sorunu çözmeye yönelik çalışmalarının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

“İlk kez bir başkan bize destek eli uzattı”

Muhtar Çadırcı, “Karacadağ’dan gelen yağmur ve kar suları bir çok kez doğal afetlere neden oluyor. Aynı köyün içinde evden eve gidemiyoruz,çocuklarımız okula gidemiyor,hayvanlarımızı otlatamıyoruz.Tarım alanlarımız zarar görüyor,hayvanlarımız telef oluyor. Hastamız olduğunda şehire götüremiyoruz. Kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık ama yetmiyor tabi. Şimdi belediyemiz menfez köprü çalışması başlattı. Bizim için hayal gibi bir şey ama gerçek olacak. Ulaşım çilemiz son bulacak,hayatımız kolaylaşacak.İlk kez bir belediye yönetimi sesimize kulak vererek gereğini yaptı.  Bu konuda hassasiyet gösteren belediye  başkanımız Hüseyin Beyoğlu ve bunun için emek ortaya koyan belediye birimlerine,çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

“Doğa olayları yaşamımızı kesintiye uğratıyor”

Köy sakinlerinden Yusuf  Volkan da yaşanan doğa olayları nedeniyle yılın önemli bir bölümünde sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerek Bağlar Belediyesi’nin menfez köprü ve yol bakım çalışması başlatmasını değerli bulduklarını dile getirdi. Volkan,”Yaşadıklarımızı anlatmaya kelimeler yetmez.Yaşamak lazım ancak. Yağışlı günlerde irtibatımız ve ulaşımımız kesiliyor,buralar felaket yerine dönüyor. Maddi ve manevi zararlarımız oluyor. Sorunumuzu çözmek için çalışma başlatan Bağlar Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol