Adalet Bakanı Diyarbakır’da temaslarda bulundu

HABER MERKEZİ

DİYARBAKIR - Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Diyarbakır'da Bölge Adliye Mahkemesi'nin kurulmasına ilişkin, "Adli yılda Diyarbakır bir yargı merkezi, inşallah daha büyük bir cazibe merkezi haline gelecek." dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tarihi İçkale'deki Valilik makamını ve Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti.

İlk ziyaretini Valilik makamına yapan Gül, burada Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüştü. Gül, Diyarbakır'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kentin peygamberler, sahabeler şehri ve kadim medeniyetin önemli bir merkezi olduğunu söyledi.

Diyarbakır halkının her zaman hem bölgeye hem ülkeye çok büyük bir katma değer sağladığını vurgulayan Gül, Bölge Adliye Mahkemesi’nin Diyarbakır'da hizmete girmesi çerçevesinde gelinen noktayı bizzat görmek, bu konuda yargı mensupları, avukatlar ve vatandaşlarla buluşmak üzere kentte geldiğini söyledi.

Gül, açıklamasında şunları söyledi;

"Adli yılda Diyarbakır bir yargı merkezi, inşallah daha büyük bir cazibe merkezi haline gelecek. Bizler de ilgili arkadaşlarımızla eksiklikleri ve bu konuda gelinen noktayı yerinde göreceğiz. İnşallah mahkeme yargı alanındaki hizmetlere vesile olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın, talimatlarıyla, Diyarbakır'daki mahkemenin bu yıl hizmete alınması noktasında büyük destekleri oldu. İnşallah Diyarbakır halkı ve yargı camiamız için hayırlı, uğurlu olur."

Vali Güzeloğlu da Bakan Gül'ü peygamberler ve sahabeler şehrinde ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını belirterek, bu ziyaretin çok değerli ve önemli olduğunu ifade etti.

Diyarbakır'da kurulan Bölge Adliye Mahkemesi’nin kent ve bölge için çok önemli bir zenginlik olduğuna işaret eden Güzeloğlu, "Diyarbakır Adliyesi ve tüm birimleri için hakikaten önemli bir gün. Sayın Bakanımızın Diyarbakır'a olan ilgisi ve sevgisi adliyenin fiziksel altyapısı ve aldığımız hizmetlerde çok önemli kazanımlar sağladı. Bu nedenle de Sayın Bakanımıza içtenlikle teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Ardından Diyarbakır Barosu’nu ziyaret eden Gül burada temaslarda bulundu. Yapılan temasta gündemdeki konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmede, Av. Tahir Elçi soruşturması, yeni yapılacak adliye binası, Hukuk Mahkemeleri’nin taşınması, Diyarbakır Barosu’nun hizmet binası için arsa tahsisi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve diğer sorunların çözümü ve vatandaşların adalete erişimi noktasında adliye binalarına girişte yaşadığı sorunların çözümü hakkında konular ele alındı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol