HDP'den kreş açıklaması

Bekir GÜNEŞ

Diyarbakır Kayapınar Belediye Meclisi, yerel seçimlerden kısa bir süre önce kayyum tarafından müftülüğe tahsis edilen ‘Kayapınar Çocuk Kreşi’ ile ilgili kararı bozarak, binayı geri istedi. Önceki gün kreşin önünde kararı tanımayan İlçe Müftüsü Vekili İsmail Fakırullahoğlu ve başkanı arasında yaşanan tartışmanın ardından kreş binasına gelen Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç’un talimatıyla meclis üyeleri ve kreş çalışanları yaka paça dışarı atılmıştı. Dün ilçe müftüsü ve kaymakama tepki gösteren HDP Kayapınar Belediyesi önünde açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık yaptığı açıklama da, “Belediyelerimiz ve kurumlarımızın yanındayız” dedi.

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi'nde kayyum döneminde Belediye'ye ait 20 kurum Valilik, Kayapınar kaymakamlığı ve bağlı kamu kurumlarına devredildi. Kayapınar Belediyesi’ni HDP'nin yeni eş başkanlarının kazanması ile birlikte bu kurumların birçoğunun devredilmesi belediye meclis kararı ile iptal edildi. Kayapınar Belediyesi'ne ait çocuk kreşi ise kayyum döneminde müftülüğe devredildi.

Kayapınar Belediye Meclisi'nin bu kararları iptal etmesine rağmen önceki gün çocuk kreşi boşaltılmak istendi ve içindeki eşyalar müftülüğe götürülmek istendi. Bunun üzerine aileler ve belediye çalışanları ile HDP'li yetkililer ile polisler arasında gerginlik yaşandı.

Belediye önünde açıklama

HDP'nin Diyarbakır il eş başkanları Zeyyat Ceylan, Hülya Alökmen Uyanık, HDP'li milletvekilleri ve HDP'nin kazandığı ilçe belediye eş başkanları Kayapınar Belediyesi önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP il eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, HDP olarak kazandıkları belediyelerin yanında olacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

Siz 2016'da halkın iradesini yok sayarak kurumlarımıza kayyum atadınız. Bir şekilde talan yöntemiyle yönetiniz bugüne getirdiniz. 31 Mart'a halk size gereken cevabı verdi artık bu koltuklarda Amed halkının iradesi var. Yaptığınız yolsuzlukların yanınıza kar kalmayacağını siz biliyordunuz, biz bunu ifade etmiştik.  Ne yaptı belediyemiz hukuksuzca bir şekilde başka kurumlara devredilen taşınmazlara ilişkin kararları meclis kararı ile iptal etti.”

‘Hiç kimse bizi çalıştırmayacağını söylemesin’

Uyanık,  “Aslında kreş tüm kentin ihtiyacı olan bir yer.  Kreşte bir şekilde eğitim gören çocuklar var. Belediyemizin zaten iptal ettiği bir yasal süreç mevcutken çocukların gözü önünde hiç kamuoyu ne diyecek demeden orada haksız bir şekilde eski kayyum olan kaymamak tarafından yürürlüğe koymuştur. Orada hem Kayapınar halkı hem de aileler gerekli tepkiyi ortaya koymuştur. Bütün kurumlar Amed halkınındır, hiç kimse seçimden sonra olduğu gibi bizi orada çalıştırmayacağını söylemesin. Biz Amed il örgütü vekillerimiz ve halk olarak belediyelerimizin, kurumlarımızın arkasındayız. Her türlü çalışmasında çabasında da yanında olmaya devam edeceğiz.  Bunu herkesin de böyle bilmesini istiyoruz " diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol