Kayyum protestoları sürüyor

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’da ise yedi gündür yapılan oturma eylemine milletvekillerinin yanı sıra ESP ve Halkevleri’nin eş genel başkanları da destek verdi.

19 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türk görevden alınıp yerlerine kayyum atanmasının ardından başlayan protestolar yedinci gününde.

Çok sayıda HDP’li milletvekilinin de aralarında bulunduğu bir grup, bugün Mardin kent merkezindeki Karayolları Parkı’nda açıklama yapmak için parti binasında bir araya geldi.

HDP’lilerin parti binasından çıkarken polis müdahalesiyle karşılaştığı bildirildi.

Belediyelere kayyum atanmasına karşı Diyarbakır’da başlatılan oturma eylemi devam ediyor.

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, alkışlar ve sloganlarla karşılandı.

Bugünkü oturma eylemine yurttaşlar ve HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Feleknas Uca, Nusrettin Maçin, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Semra Güzel ve Hişyar Özsoy’un yanı sıra ESP Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran ile Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay da katıldı.

Eylemde bir konuşma Günay, Türkiye halklarının kayyumları onaylamadığını belirterek, “Hiçbir karanlık, direnme kararlılığımızı, umudumuzu yok edemeyecek” dedi.

 “Her kim ki, kayyuma, bu ülkede yaşayanların onayı var diyorsa yalan söylüyor. Ne Laz’ın, ne Türk’ün ne Arap’ın bu darbeye onayı yoktur. Her tarafta orman yangını var. İzmir’deki yangını söndürmeyen, burada halka saldırıyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz.

 “Ancak bundan sonra başarılı olamayacaklar. Bizler karar verdik. Barışı, kardeşliği tesis edeceğiz. Türkiye halklarının kararı budur. Hiçbir karanlık, direnme kararlılığımızı, umudumuzu yok edemeyecek. Sizler bunu en iyi bilenlersiniz. Yaşasın halkların ortak mücadelemiz. Yaşasın halkların kardeşliği.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol