LORİN’İN TEDAVİSİNE BAŞLANDI

 Fuat BULUT/ÖZEL HABER

Diyarbakır’da yaşayan 3 yaşındaki Lorin Tavukçu’nun önce “egzama”, ardından “mantar” teşhisi konulan hastalığına çare bulunamayınca kendisini eve mahkum eden süreç başladı. Baba Mehmet Ali Tavukçu, saç dökülmelerinin başlamasıyla birlikte Lorin’in saçlarını kazıttıklarını, bu süreçten sonra da kafada yaralar ve kanamaya kadar varan iltihaplanmaların yaşandığını söyledi.

 Bakanlık ve sağlık müdürlüğü babayı aradı

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’in önceki gün manşetten duyurduğu “Küçük Lorin’in büyük dramı” başlıklı haberi ses getirdi. Sağlık Bakanlığı ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nden yetkililer, baba Mehmet Ali Tavukçu’yu arayarak, Lorin için ellerinden gelen her şeyi yapacakları sözünü verdi.

 Kan örnekleri alındı, mantar teşhisi konuldu

Gazetemize konuşan baba Mehmet Ali Tavukçu, şunları anlattı: “Önce İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri aradı. Lorin’in hastalığı ve şu ana kadar ki tedavi süreçleri hakkında bilgi aldılar. Ardından Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Cilt Hastalıkları Bölüm Başkanı olan uzman hekime yönlendirdiler. Lorin’den kan örnekleri alındı. Mantar teşhisi ile iki aylık bir tedavi süreci önerildi. Daha önce uygulanan tedavi yöntemleri sonlandırıldı ve farklı bir süreç başladı. Umudumuz, Lorin’in bünyesinin tedaviye cevap vermesi ve en kısa sürede eski sağlığına kavuşmasıdır. Daha sonra Sağlık Bakanlığı’ndan yetkililer aradı. Onlara da anlattım aynı şeyleri. ‘Her hangi bir maddi talebiniz var mı?’ dediler. ‘Hayır’ dedim. Biz üç aydır tedavi peşindeyiz. Kahroluyoruz iyileşme olmayınca. Arayış içerisindeyiz bir çare buluruz diye. Bir hafta kızım hastanede yatırıldı ancak yine çözüm olamadı. Bakanlık yetkilileri, Lorin için bir dosya açtıklarını ve sürekli irtibat halinde olacaklarını belirttiler.”

 3 aydır sokağa çıkamıyor

 Lorin, en çok saçlarının kesilmesine ve akranları ile 3 aydır oyun oynayamamasına üzülüyor. Saçları dökülmeye başlayınca saçını makasla incelten annesine olan kızgınlığını da zamanla yenmiş. Her ne kadar Lorin’e yansıtmasalar da ailenin tüm fertleri onun bu durumuna çok üzgün. Çaresizce tedaviye cevap vermesini bekliyorlar.

 Üzülmesin diye kardeşleri de saçlarını kesti

Sokağa çıkamayan Lorin’in psikolojisi bozulmasın diye 10 yaşındaki abisi Berat ve 1.5 yaşındaki kardeşi Muhammet Ali’nin de saçı kesilmiş. Akranlarını görünce ağlayan ve “Bana saçlarımı geri verin” diyen Lorin’e, kardeşleri, “Bak bizim de saçımız yok. Üzülme kökü biz de yine çıkacak” diye teselli ediyor.

 Başını yastığa koyamıyor

Baba Mehmet Ali Tavukçu, Lorin’in en çok geceleri uyumada sorun yaşadığını anlatıyor. Tavukçu, “İlk dönemlerde yastıkla yatıyordu ancak son 10 gündür yaralar artınca deride incelme oldu. Yastığa kafasını koyunca acıdan uyuyamıyor. Nefesimle serinletiyorum o uyuyuncaya kadar. Her iki avuç içini alnına yaslayıp yüzüstü uyuyabiliyor ancak” diyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol