AVM Esnafı kepenk kapattı: Kira artışlarından kepenk kapatma seviyesine geldik

Sedat IRMAK

Diyarbakır’da bulunan ve Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Ceylan Karavil Park AVM’de 61 esnaf yüksek kira artışı iddiasıyla kepenk indirdi. Esnaf ve bazı firma sahipleri dün saat 10.00'dan saat 12.00'ye kadar iş yerlerini açmadı. 61 iş yerinin kepenk indirdiği AVM'de esnaflar açıklama yaparak taleplerini dile getirdi.

AVM önünde toplanan esnaflar adına açıklama yapan FeratMehmetoğlu, "Tüm Türkiye'de koca şirketler bir birkonkordato ilan ettiği bugünlerde bizler Doğu ve Güneydoğu'nun en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Ceylan Karavil Park AVM kiracıları olarak yaşanılan bu ekonomik krizde ayakta kalmaya çaba gösteren ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan firma ve kurumlarız. Malumunuz piyasa değerlerinde yaşanılan çalkantılar bizleri de etkilemekte ve düşen alım gücünden dolayı ticaret hacmimiz giderlerimizi karşılamamaktadır. Böyle devasa bir yapıda bile ne yazık ki kepenk kapatmak zorunda olan firmalar oldu" dedi.

“Tüm görüşmeler olumsuz sonuçlanmıştır”

Kira artışlarına tepki gösteren Mehmetoğlu şöyle devam etti:

"Geçen yıldan bugüne düşen ekonomi ve alışveriş oranlarına rağmen, kepenk kapatan ve bir bir boşalan dükkanlara rağmen Ceylan Karavil Park AVM yönetim ve sermaye sahipleri kira artışlarından geri kalmamış periyodik kira artışlarına devam etmişlerdir. Yönetici ve sermaye sahipleriyle yaptığımız tüm görüşmeler olumsuz sonuçlanmış ve bu konuda dikkate alınmadığımız gibi yeni kira artırımları da gerçekleşmektedir. Geçen yıldan şuana kadar sabit olan dolar kuru 2.25 TL'den 2.50 — 2.75 ve son olarak 3 TL'ye sabitlenmiştir. Son olarak yılbaşı itibariyle 3.75 TL yapılmak istenmektedir. Bu gibi kira artırım oranları yüzdelik dilimde kira artışı olarak yüzde 50'yi aşmaktadır. Bu esnaf ve firmaların dayanabileceği bir miktar değildir. Konu ile ilgili taleplerimiz olsa da yönetim tarafından verilen sonuçlar beyhude olmuştur" ifadelerini kullandı.

“Eylemimize periyodik olarak devam edeceğiz”

Mehmetoğlu, 2 saatlik kepenk açmama eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, “AVM yönetimi ve sermaye sahiplerinin taleplerimize karşılık verinceye kadar bu eylemlerimizi periyodik olarak sürdürmeyi planlamaktayız" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından esnaf ve firmalar, kepenklerini açarken, AVM yönetimi ise daha sonra yazılı olarak açıklama yapacaklarını belirttiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol