Güreş sporu ile uğraşanlarda bulunması gereken özelliklerin başında; denge, çeviklik, el-göz koordinasyonu, esneklik, güç, hız, odaklanma, zihinsel dayanıklılık, konsantrasyon, rekabet, dayanıklılık özellikleri bulunmaktadır. Bunu kendi içinde barındıranlar karşılaşma da galibiyeti kazandıracaktır. Güreş zorlu sporların başında gelmektedir, diğer bir adıyla da vücut sporu da denilmektedir. Güreşçiler, antrenmanları ve müsabakaları boyunca çoğu sporun çok ötesinde bir seviyede fiziksel acıya maruz kalırlar.

Güreş sporunda amaç, rakibi vurmadan, kurallar dâhilinde yenmek ya da pes etmeye zorlamaktır. Tüm dünyada yaygın bir spor olan güreş minderde mücadele eden iki kişinin birbirinin sırtını yere getirmesi esasına dayanmaktadır. Bununla birlikte zaman içinde kuralları belirlenmiş ya da yeni türleri ortaya çıkmıştır.

İnsanlar arasında silâhsız olarak en basit ve doğal bir mücadele şekli olan güreş; insanlık tarihinin de en eski spor türlerinden biridir. Bugüne kadar uluslararası spor müsabakalarında en fazla madalyayı Türkiyeli sporcuların kazanması, (spor dalının güreş olması da tesadüf olmasa gerektir.) Güreş sporuna başlama yaşı 6 - 7 yaş aralığında olmaktadır.

Güreş insanlığın toplu halde yaşamağa başladığı en eski zamandan beri, önem verilen başlıca sporlardan biri olmuştur. Güreş sporcunun, bugünkü anlamda ulaştığı evrimden uzak olmakla beraber, o zamanların güreş sporu, kendine has özellikleri ile dikkati çeken bir spor olagelmiştir. Bu arada, kabile devirlerinde güreşin kazandığı önem dikkatle incelenmeye değer. Bu devirlerde savaş tutuşan iki kabile çoklukla savaş durumuna gelmeden önce bu kabilelerden, kuvvetli olanlardan birer kişinin seçilmesinde iki taraf anlaşmaya varır, seçilen iki güreşçinin karşılaşması sonunda sonuca her iki taraf da razı olurdu. Böylece yenen ve yenilen taraflar güreşçilerin karşılıklı görüşmeleri ile meydana çıkmış olurdu.

Güreş karşılaşmasında iki kişinin, belli kurallara göre, birbirini kavrayarak ve kuvvet sarf ederek, karşısındakinin sırtını yere getirmek için uğraşmalarından ibaret olan spor çeşidi. Oyuncularına pehlivan denir. Türklerin millî sporu güreşte esas, karşı güreşçiyi tutup yere devirmek ve sırtını (iki omzunu) bastırmaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol