Bu haftaki köşe yazımda Diyarbakır’da halk sağlığına verilen önemle birlikte yapılan denetimler arttı ve artmaya devam edecek gibi görünüyor. Buna binayen bende Sur Belediyesi Zabıta Denetleme Ekibi, yaptığı çalışmaları yerinde inceleyip yazmaya çalışacağım…

Zabıta mesaisi sabah 9 da başlıyor ve akşam geç saatlere kadar devam ediyor. Zabıtanın yaşadığı zorluk çoktur, kar - kış, yağmur - çamur demeden çalışmalarını sürdüren zabıta ekiplerinin işi sadece seyar satıcılar ile değil tüm esnaf ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. En çokta halk sağlığı anlamında…

Bu yazımda birkaç tane denetlemeden örnek vereceğim:

1 - Sur İlçesi’nde bulunan sadakatçılar ve kokoreçciler denetlendi. Yapılan denetimlerde Zabıta Denetleme Ekibi ve Jandarma ekipleri koordineli olarak çalışmalarını sürdürdü. Sur İlçe Belediyesi Zabıta Denetleme Ekibi ve Jandarma’nın ortaklaşa yaptığı çalışmalarda ilçede faaliyet gösteren kokoreçciler ve sadakatçılar denetlendi.

Kış ayında Diyarbakırlıların büyük kısmı tarafından büyük bir zevk ile tüketilen sadakat çeşitlerinin, arttığı bir dönemde yapılan denetimlerde, iş yerlerinin hijnenik koşulları, kesimhane yerleri, iş ve işçi sağlığı, iş yeri açma ruhsatı denetimi yapıldı.

Büyük bir titizlik ile yapılan denetimlerde iş yerlerinde yapılan tespitlerde ise, ortaya çıkan eksiklikleri bulunan iş yerleri uyarıldı ve eksikliklerin giderilmesi için kendilerine zaman verildi ve bir sonraki denetimlerde eksikliklerinde devam etmesi halinde cezai işlem uygulanacağını belirtilerek ihtar yapıldı.

2 - Öte yandan ise Sur Zabıta Ekipleri, zincir marketlerde fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Halk sağlığının korunması, gıda güvenliği ve fahiş fiyatla satışların önlenmesi konusunda denetimlerini sürdüren; Sur Zabıta Müdürlüğü bünyesinde bulunan Zabıta Denetleme Ekibi tarafından, Sur’a bağlı bulunan yerlerde faaliyet gösteren zincir marketlerde denetlemelerde bulundu.

Zabıta ekipleri markette bulunan rafları tek tek dolaşarak etiketleri inceleyip kasa ve etiket karşılaştırılması, gramaj eksikliği gibi durumlara dikkat ederek titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Zabıta Denetleme Ekibi, yaptıkları bu denetimlerde eksiklikleri bulunan marketlerle ilgili tutanak tuttu. Kurullara uyan iş yerlerine ise teşekkür edildi.

3 – Öte yandan Sur içinde bulunan oteller yılbaşı akşamı büyük bir titizlikle denetlendi. Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekip tarafından tüm oteller de bu denetleme programı içine alındı.

Sur ilçesinde birinci, ikinci, üçüncü sınıf oteller hizmet vermektedir. Bunların denetleme esasları yasaca belirlenmiştir. İşletme ruhsatları, odaların düzeni, mutfak, yangın merdiveni gibi bölümler başta olmak üzere denetleme yapıldı. Yapılan denetlemeler sırasında denetleme esaslarına uyulmayanlar hakkında eksikliklerin tamamlanması için süre verildiğini, daha sonra da yönetmelikler kapsamında yasal işlemlerin uygulandığı gözlerden kaçmadı.

Tüketici haklarının korunması amacıyla denetimlerin bundan böyle sürekli olarak yapılacağının ve halkın sağlığı ile oynanmasına izin verilmeyeceği büyük bir titizlikle yapılan denetimlerle ortaya çıktı. Yapılan denetimlerde, özellikle işyerlerinin temizliği ve gıda ürünlerinin son kullanma tarihi ve saklanma koşullarına dikkat eden Zabıta Denetleme Ekibi, bazı işyeri sahiplerini ve çalışanları uyarıp, tutanak tuttu. Bir sonraki denetimlerde aynı hata ve eksikliklerin tekrarlanması halinde ilgili yasanın mevzuatı gereğince, işyeri sahipleri hakkında yasal işlem başlatılacağını bildirdi.

Sur İlçe sınırlarında bulunan ve halkın sağlığı ile ilğili olarak ne varsa, buna kısaca üretim ile satışı yapan işyerlerine yönelik denetleme ve kontrollerin kapsamlı bir şekilde ve periyodik olarak devam edeceğinin sinyalleri daha önceden verilmişti. Halkın sağlığı, esenliği önceliklidir. Halkın sağlığını olumsuz etkileyecek her türlü uygulamanın artık daha bir yakın takipçisi olacağım, sizinde olacağınıza eminim...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol