Halkın şikayeti ile görevden alınan Diyarbakır'a gelen valiler içinde, halkın sivil itaatsizlik yaparak şikayet etmesi üzerine, ilk defa görevinden alınan Valinin Hasan Paşa olduğu biliniyor...

Hasan Paşa 1800-1801 yılları arasında Diyarbekir Valiliği yapmıştır. Bu vali zamanında bir çok kişi haksız yere öldürülmüş halka kurulan özel birlikle, özel yerlerde işkence ve zulüm yapılmıştır.

Vali Hasan Paşa görevi süresinde, Voyvoda Hacı Emin Ağa ve Müftü Mesut efendinin konaklarını kışla gibi kullanarak, görevli bazı erlerden oluşan "31 Ortası" adını verdiği bir askeri birlik teşekkül etmiş ve bu birlikle halka çeşitli baskı ve eziyetlerde bulunmuştur.

1801 yılında, halkın tepkisi ve şikayeti üzerine, Vali Hasan Paşa başka bir yere atanmıştır.

1802 yılında yerine gelen Vali Mehmet Paşa, halkın  "31 Ortası" kuruluşuna olan tepkisinden dolayı kaldırmaya girişmiş ve bu kurumdakilerin direnmesi üzerine, Diyarbekir halkı yeni valinin yanında yer alarak, bu zulüm ve işkence ocağına karşı üç gün süren şiddetli çatışmalara girmiştir.

Bu çarpışmalar sırasında başta Diyarbekir Mengenhanesi olmak üzere pek çok bina tahrip olmuştur. Olayların yatışmasından sonra 128 kişinin sürgün edilmesi ile halkın tepkisi dinmiştir.

(Kaynak: Anıtlarıyla ve Kitabeleri ile Diyarbakır Tarihi -Şevket Beysanoğlu)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol