Anlaşılmayan konulardan biride bu yeni yıl meselesi. Çocukların sevinmesine bir nevi anlam verebiliyorum. Çünkü çocukların en büyük hayallerinden biriside büyümektir. Bir yaş daha büyüdüklerine sevine bilirler. Ama çocuk olamayanlar ise, neye seviniyorlar.  Yeni yıl onları bir yaş daha yaşlandırdığına mı? Yoksa hepimizin bir gün kapımızı çalacak olan ölüme yaklaştığı için mi? Seviniyorlar.

Muhasebe işletmelerin varlık ve kaynaklarının hareketlerini kayıt, sınıflandırma, özetleme, analiz etme ve yorumlama gibi fonksiyonlar ile takip eden bir sistemdir.  Muhasebenin yalnız muhasebeciler tarafından şirketlerde uygulandığını düşünürüz. Ama her insan kendi hayatı hakkında muhasebe yapması gerekmektedir.

Hayat muhasebesi bazı durumlarda durup geçmişte yaptıklarımızı, gelecekte yapabileceklerimizi değerlendirdiğimiz, doğrularımızı ve yanlışlarımızı değerlendirdiğimiz, doğrularımızı ve yanlışlarımızı karşılaştırdığımız, geçen yıl neydim şimdi ne oldum, gelecek yıl ne olmak istiyorum ve bunun için ne yapmam gerekiyor ve ne yapıyorum, nerden geldim nereye gidiyorum gibi sorulara cevap aradığımız durumdur.

Akılı insan bir şeyleri bilen değildir. Akıllı insan hangi bilgiyi ne zaman, nasıl kullansam benim en çok yararıma, sevdiklerimin yararına, yaşadığım toplumun yararına, insanlığın yararına olduğunu anlayan ve uygulayandır. Kısacası bildiklerini analiz eden, yorumlayan, yorumladıktan sonra uygulayan insandır.

Envanter, belirli bir tarihe ilişkin borç, alacak ve varlıkların miktarlarının ve değerlerinin, sayım, kontrol ve düzeltme yaparak saptanmasıdır. Tanımından da anlaşıldığı gibi belirli bir tarihe ilişkin (ömrümüzden geçen yıl gibi) kazançlarımızı ve kayıplarımızı değerlendirmek için elimize kağıt kalem alıp bunun envanterini çıkaralım. Bakalım nerelerde hatta yapmışız nerelerde kararlarımızda doğru karar vermişiz çıkaralım.

İnanın bu muhasebe kayıtlarını doğru çıkaran doğru analiz eden, yorumlayan, yorumladıktan sonra uygulayan şirketler nasıl muhasebe konusunda başarılı oluyorsa insan kendi hayatına uyguladığında başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol