HDP Yerel seçim bildirgesini açıkladı

31 Mart Yerel seçimlerinde daha fazla belediyeyi kazanacaklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Yerel demokrasiyi güçlendirerek Türkiye’nin önünü açacağız” dedi. HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Selçuk Mızraklı ise, “Seçim Bildirgesi”ni açıklayarak, tahrip edilen Sur içini yeniden inşa etmeyi hedeflediklerini söylediler.

12:37:28 | 2019-03-13
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Selçuk Mızraklı, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında hazırladıkları projelerini, Sur ilçesindeki bir otelde düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

 

Toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP’nin yerel seçimler kapsamında ittifak sağladığı Kürt partileri, HDP milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve çok sayıda partili katıldı.

 

Toplantı salonuna, “Yerel yönetimler kadınlarla özgürleşecek” ve “Kaldığımız yerden devam edeceğiz” yazılı pankartlar asıldı.

 

Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimlere radikal demokrasi anlayışıyla gittiklerini belirterek, “Geçmişten gelen deneyim ve birikimlerimizi, içinde bulunduğumuz iklim dinamikleri ile yeniden yoğurduk. Tüm Türkiye’de iddialı hazırlandığımız seçimlerde, bildirgelerimizi halkla paylaştık. Her yerel kendi özgünlüğünde böyle bir yol açıyor. Bu tam da bizim yerel demokrasi anlayışımızı ifade etmesi açısından büyük bir öneme sahip. Yerelin sorunlarını ve beklentilerini dikkate almak yerel demokrasinin olmazsa olmazıdır” dedi.

 

Yerel seçimlerde iktidarı elde edeceklerini dile getiren Temelli, “2014’te, 102 belediye kazanmıştık, bugün çok daha fazla belediyeyi kazanacağız. Yerellerde iktidara gelerek yerel demokrasiyi güçlendirerek Türkiye’nin önünü açacağız. İktidara gelemediğimiz yerde, Türkiye halklarını, Türkiye toplumunu seçeneksiz bırakmadık. Onlara demokrasi seçeneğini sunduk. Türkiye halklarını seçeneksiz bırakanlar, sandıktan soğutanlar, sandıkları kaçıranlar, seçmenlerin kaydını silenlere karşı Türkiye halklarına demokrasi seçeneği yarattık. Bir arada demokrasiden ve barıştan yana, yan yana gelme seçeneği yarattık. Bundan gururluyuz ve tabi ki umutluyuz” diye konuştu.

 

Sur’u yeniden inşa edeceğiz

Temelli’nin ardından HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Selçuk Mızraklı,  31 Mart yerel seçimleri kapsamında hazırladıkları projelerinin yer aldığı “Seçim Bildirgesi”ni açıkladı. Çok dilli ve toplumcu belediyeciliği esas alacaklarını belirten eşbaşkan adayları, tahrip edilen Sur içini yeniden inşa etmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Yapılan toplantı seçim bildirgesinin okunmasının ardından son buldu

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü