Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre, 2 milyar kişinin yoksulluk, 753 milyon kişinin ise, aşırı yoksulluk içinde yaşamını sürdürdüğü Dünyamız da, tarımın ne denli önemli olduğu gerçeğini bir kez daha görüyoruz. Yine Uluslararası Enerji Ajansı'nın önceki yıl açıkladığı Enerjiye Erişim Raporu’nda, Dünya’da 2 milyar 500 milyon kişinin, hijyen olmayan eski usul yöntemlerle yemek pişirdiğini ortaya koyuyor.

Tüm bu rakamlar, Dünya’da gıdaya ulaşım ve yaşam standartları arasındaki adaletsiz dağılımı net bir şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca bilmem farkında mıyız ama bu veriler, aynı zamanda insanoğlunu içinde olduğu tehlikenin her geçen yıl daha da büyüdüğünü de gösteriyor.

Evet, gıda fiyatlarının bu kadar tartışıldığı, hatta bazı ülkelerde iç kargaşa ve kaoslara yol açtığı bir dönem de, tarımın ve bununla beraber hayvancılığın desteklenmesi, var olan potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla insanlığın devamı ve sağlıklı gelişimi için tarım, gerekli değeri ve önemi görmelidir.

Ülkemiz tarımda bir dönem kendi kendine yeten yedi ülkeden biriydi. Son yıllarda bu özelliğimizi maalesef kaybettik. Ama tekrar buna dönmemek için hiçbir neden yok. Dünya kadar verimli ve halen işlenmeyi bekleyen toprağımız var. Bu toprakların işlenmesi, hem gıda, hem iş, hem de diğer ülkelere ürün satmada bizlere her anlamda büyük katkı sunacaktır.

Bunu başarabiliriz. Yeter ki el birliği, güç birliği yapıp ‘Bismillah’ diyelim. Potansiyelimizi değerlendirmesini bilelim. Baksanıza bu yıl yağışlarda çok iyi gidiyor. Barajlar doluyor. Dağ taş yemyeşil. Umarım bu yıl insanlık için bereketli bir yıl olur ve tüm insanlığın yüzü güler.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol