Yerel seçim tamamlanalı günler oldu. Ama itirazlar, sayımlar, tartışmalar, spekülasyon bir türlü bitmiyor. Seçim haberleriyle bunalmış bir durumdayken, Gaziantep’ten ajanslara düşen bir haber, ülkemizde güzel ve alkışlanacak şeylerde oluyor dedirtti bize…

Haber şu: Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Zaim Başaslan öncülüğünde bir araya gelen üniversite öğrencileri, ihtiyaç sahibi ilkokul öğrencileri için daha önce 1 TL toplayarak başlattıkları yardım kampanyası çerçevesinde pazarda terlik sattı. Üniversite öğrencileri, bir hayırseverin bağışladığı 500 terliği, Güvenevler Mahallesi'nde kurulan semt pazarında tezgah açıp, satışa sundu. Şarkılar söyleyip, tezahüratlar yaparak müşterileri tezgahlarına çekmeyi başaran öğrenciler, terlik satışından elde edilen parayı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Diyarbakır'daki 4 köy okulunda öğrenim gören 200 öğrenciye ulaştıracak.

Ne kadar güzel değil mi? Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelip Gaziantep’te üniversite öğrenimi gören bu pırıl pırıl gençler, öğretim görevlilerinin öncülüğünde böylesine güzel ve çok değerli bir kampanya başlatmış ve Diyarbakır’daki kardeşlerinin bir derdine derman olabilmek için büyük bir hevesle alkışlanacak örnek bir çalışma gerçekleştirmiş.

Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: ‘Yanı başınızdaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü'min değildir.’ Ne kadar güzel söylemiş efendimiz hazretleri. Dinimizde yardımlaşmanın ve dayanışmanın ne denli önemli olduğunu bu hadisi-i şerifte de net olarak görüyoruz.

Evet, maalesef yardımlaşma ve dayanışmayı bugünler de büyük ölçüde unuttuk. Komşumuz aç mı, tok mu, bir derdi var mı, biz derdine derman olabilir miyiz, bir yardımımız dokunur mu? Tüm bu değerleri tamamen unuttuk. Öyle ki neredeyse aynı binada oturduğumuz komşularımızı bile tanımıyoruz.

İşte bu nedenle Gaziantep’te gerçekleştirilen bu güzel dayanışma ile Diyarbakır’ın 4 köyünde öğrenim gören 200 öğrencinin yüzü gülecek ve o minikler ağabeylerinin yaptığı yardımı unutmayıp ileri de onlarda böylesi güzel yardımlaşma ve dayanışma örnekleri ortaya koyacaktır. Unutmayın ki, her türlü iyilik güzeldir. Ve her türlü iyilik ve güzellik mutlaka mükafat görecektir.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol