Ee serde gazetecilik var ya… Bir de araştırmacı gazeteci olma çabası üstüne üstlük eklenince ver elini İstanbul sebze ve meyve hali…

Bulduğumuz uygun ilk kabzımala selam verdik. Kendimizi tanıttık güncel olan bu Sebze Meyve Tanzim Satışlarında  neden fiyatlar çok ucuzda, sizde ise el yakıyor demeye başladım ki ismi lazım değil kabzımal sözü ağzımdan aldı;

“Abi söylediklerimi harfi harfine yazacak mısınız?”

Benim işim hakarete varmayan her şeyi yazmak, dedim.

-O zaman hele sor dedi kabzımal.

-Efendim tanzim satış mağazaları düşük fiyatla satışa başlayınca marketler, manavlar fiyatı tanzim satış seviyeye düşürdüler.

Demek ki tanzim satış fiyatları ile de satıldığında da kar ediliyormuş.

Hayır, hal böyle değil. Tanzim satış fiyatlarında satmazlarsa tanzim atış fiyatlarından alsalar bile ki bu imkansız, satmasalar mal iki gün elde kalsa sebze bu, çürüyecek. Daha çok zarar edecekler. Bu nedenle satıyorlar.

-Peki tanzim satış çadırları nasıl oluyor da bu fiyata satabiliyorlar?

-Anlatayım abi. Tek tek yaz ama.

Belediyenin kamyonuyla,

Devletin mazotunu koyup,

Belediyenin maaşlı şoförüyle taşırsan,

Belediyenin maaşlı işçisine indir bindir yaparsan,

Belediyenin işçisine bedava taşıtırsan,

Kira vermezsen,

Kira stopajı ödemezsen,

Elektriktir sudur, ısınmadır para ödemezsen,

Markette, manavda çalışanlara maaş ödemezsen,

Sigortasını yatırmazsan… -ki bu değimlidir ki belimizi büken- Vallahi gene de üreticiden iki liraya aldığını yine iki liraya satamazsın. Evde çoluk çocuk ne yiyecek?”

Ki tanzim satışlarda belediye desteği, ayrıca devlet sübvanse ediyor. Tabi daha sonra vergi olarak bu sübvanse olayı vatandaşa vergi olarak geri döneceği aşikar.”

Tanzim satışların devlete ciddi bir maliyeti olacaktır. Sürekliliği mümkün değildir. Vergisiz, kârsız satış olması nedeniyle piyasaya ucuz meyve, ucuz sebze arzına yol açar. Ama bu geçicidir.”

Kaldı ki 12. 02. 2019 günü, Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tanzim satış uygulamasının iki buçuk aylık bir geleceği olduğunu söyleyerek malumun itirafında bulundu.”

Antalya’daki seradan domatesi 2 TL’ye alıp, bütün bu masrafları üzerine koymadan ve sıfır vergiyle İstanbul’da 2 TL’ye satıp Tanzim Satış Komisyon Başkanının da itiraf ettiği gibi iki buçuk aylığına yani seçim bitene kadar bu işi sürdürmek kolay.”

-Bir sorduk bin işittik. Kim ne kadar haklı? Onu ekonomistlere bırakalım.

Anladığım kadarıyla;

1.Vergisiz, kârsız satış olması nedeniyle piyasaya ucuz meyve, ucuz sebze arz etmek mümkün, ama nereye kadar. Bunun ciddi bir maliyeti olacaktır. Sürekliliği mümkün değildir.

2.Ve bu maliyet bildiğim kadarıca yine vatandaştan çıkacaktır. Yani bu kalıcı bir çözüm olmasa gerek.

3.Yerli tohumu yasaklarsanız üreteni, çiftçiyi genelde tarımı desteklemezseniz, üreticiye verilen krediyi, üreticilerin ödeyemez biçimde verirseniz,

4.Tarımın ve hayvancılığın köreltildiği ülkelerde bu sonuçlar kaçınılmazdır.

5.Yetmedi siz köylüyü şehirlere göç etmeye teşvik ederseniz, özetle insanları doğduğu yerde doyurmazdanız  sonuçta soruna kalıcı bir çözüm bulamazsanız.

6.Biz bunu 1970’lerde söyledik. İnsanları doğduğu yerlerde doyurma yoluna gidilmezse bir köprü yetmez. Yeni Boğaziçi Köprüsü Türkiye’nin sorunlarını çözmez. Aksine her geçen gün farklı yükler bindirir, ülkenin sırtına…

                                    &

Şimdi de sıra haftanın öğüdünde;

Kirveme öğütler;

Kirvem, insanını doğduğu yerde doyuramayan devletler, asla iflah etmezler. Ve kirvem, paranın değerini o ülkenin üretim gücü belirler. Üretici kesim yoksullaşırsa, paranın değeri düşer.

                                   &

Güzel bir hafta dileğiyle,

Dostça kalın…

Anzele; büyük bir balıklı göl haline getirip, turizme kazandırılsın…  

“Diyarbekir 5 Nolu Cezaevi, MÜZEYE dönüştürülsün.”

“SUR İÇİ; DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA MÜZESİ OLSUN.”

“Sur İlçesinin adı “ESKİ DİYARBEKİR” olsun.”

 “ŞEHRİN STADI, ŞEHRİN ÖZGÜRLÜK MEYDANI OLSUN.”

Daha da önemlisi;

YAKIP YIKILAN BÖLGELERDE EVLER, ASLINA UYGU VE DİYARBEKİR EVLERİNE YAKIŞIR BİR BİÇİMDE YAPILSIN.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol