Kadir Gecesi’nde eller semaya kalktı

Diyarbakır'da Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlar özellikle tarihi Ulu Camii'ne akın etti. Ellerini semaya kaldıran vatandaşlar, bol bol Allah'a dua ederken, gecenin anlam ve önemine ilişkin açıklama yapan Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, “Kadir Gecesi'ni mübarek kılan Kur’an-ı Kerim'in bu ayda nazil olmasıdır. Bu lütuf Ümmet-i Muhammed’e aittir. Peygamberimize verilmiş bir ikramdır. Ne mutlu bize Efendimizin ümmetiyiz.” dedi.

16:55:17 | 2018-06-11
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Kur'an'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak Ramazan ayının 27. gününde ihya edilen Kadir Gecesi'nde Diyarbakır Ulu Camii doldu taştı.Şehrin çeşitli semtlerinden gelen onlarca vatandaş, gündüz saatlerinden itibaren Ulu Camii'nde dua etti, namaz kılarken teravih namazına gelen vatandaşlar, cami içinde yer bulamayınca avluda namaz kılmak zorunda kaldı.

“Ne mutlu bize Efendimizin ümmetiyiz”

Ellerini semaya kaldıran vatandaşlar, bol bol Allah'a dua ederken, gecenin anlam ve önemine ilişkin açıklama yapan Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır “Kadir Gecesi'ni mübarek kılan Kur’an-ı Kerim'in bu ayda nazil olmasıdır. Binlerce aydan daha hayırlı olan, kişinin niyetine göre, ihlaslıyla, samimi ise ve niyeti güzelse ona binlerce aylık bir ömür nasip edilir.  Bu lütuf ümmet-i Muhammed’e aittir. Peygamberimize verilmiş bir ikramdır. Ne mutlu bize Efendimizin ümmetiyiz.  Bu sene Allah bizi öldürmedi, bize nasip etti. Cenab-ı Hak bu gecemizin bereketini artırsın.  Bu gece yapılan duaları kabul eylesin.  Bu gecede garip olan ümmet-i Muhammed’e dünyanın çeşitli bölgelerinde, mazlum, kimsesiz, çaresiz, bir lokma ekmek, bir tatlı yürek, bir el bekleyen ümmet-i Muhammed’e yardım etsin.” dedi.

“En güzel ibadet Kur’an-ı Kerim okumaktır”

En güzel ibadet Kur’an-ı Kerim okumak olduğunun altını çizen İl Müftüsü Karabayır: "Bu gecede en önemli mesaj, Kur’an-ı Kerim'e ne kadar sahibiz.  Ne kadar okuyoruz, okuyorsak ne kadar anlayabiliyoruz. Anlıyorsak ne kadar hayatımıza uygulayabiliyoruz. Biz ibadetleri şekil boyutuyla değerlendirmeyiz. Biz ibadetleri kalitesine göre değerlendiririz.  Kadir Gecesi bir gecedir. Sabaha kadar namaz kılar, ertesi gün aynı günahları veya aynı tarz devam edersek idrak edilmemiş olur. Kur’an-ı Kerim diyoruz. Bugün ümmet-i Muhammed’in çaresizliğinin tek sebebi Kur’an’dan uzaklaşma olduğunu, Kur’an-ı anlayamadığımızı, uygulayamadığımızı görüyoruz.”

“Dileriz Allah herkesin günahlarını affeder”

Vatandaşlar, Kadir Gecesi'nin önemli bir zaman dilimi olduğunu belirterek, “İnşallah bütün Müslüman âlemi için hayırlı olur. Barış ve huzur nasip eder.  Dileriz Allah herkesin günahlarını affeder. İbadet edilmesi gerekiyor ki bu gecede insanların günahları silinsin” diye dile getirdiler.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü