Kızıltepe’de Umut Ve Sorumluluk: Cengiz Demirkaya…

15:36:06 | 2018-06-05
Faraç ÇOBANOĞLU
Faraç ÇOBANOĞLU      f.cobanoglu@gmail.com

 

AK Parti Mardin milletvekili adayları listesi merakla bekleniyordu. Gün geldi açıklandı ve Kızıltepelileri umutlandıran bir sıralama ortaya çıkmış oldu. Listede ikinci sırada Kızıltepe adayı Cengiz Demirkaya yer alıyordu. Bu durum, Kızıltepe’de umuda ve heyecana yol açtı. Son yıllarda Kızıltepe adayları hep üçüncü sıradan sonra yer alıyordu. Bu nedenle Kızıltepe vekil çıkaramıyordu. Yaklaşık 45 ilden daha fazla nüfusa sahip olan Kızıltepe, hükümette temsil edilemiyordu vekil olmayınca.  Giderek sorunlar büyüyor, seçmenleri umutsuz bir duygu sarıyordu.

24 Haziran seçimiyle makûs giden durum terse çevrilmiş gibi Kızıltepe açısından. Açılan AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezine gözlemlerde bulunmak üzere uğruyoruz. Giderek ısınan bir seçim atmosferi, farklı sosyolojik çevrelerden gelen seçmenlerin buluşması ve herkesin ‘Hepimiz için hayırlı olsun’ temennisiyle karşılaşılması, listeye giremeyen diğer aday adaylarının ekibiyle, çevresiyle SKM’ye gelmeleri ve Cengiz Demirkaya ile beşinci sıradaki İbrahim Kösen’i tebrik etmeleri ilk anda gözlemlenen ana parametreler…

Tabi bunlar Mardin’de AK Parti adına sevindirici gelişmeler…

Şöyle bir genel havaya baktığımız zaman AK Partide birlik ve beraberlik tamam gibi, şeklen böyle gözüküyor. İyi çalışılırsa ve sandığa da tam kontrol sağlayabilirlerse avantajları çok fazla kazanma adına. Onlar da bunun farkında ve bilincindeler tabi ki.

Cengiz Demirkaya’yı yakından tanıyan biri olarak belirtmek gerekirse, adaylığı Kızıltepe için isabetli olmuştur. Birçok nedenden dolayı:

1-Kendisi de çiftçi bu nedenle bölge çiftçisinin sorunlarını ve taleplerini çok iyi biliyor. Çözüm süreci konusunda ve çözüm gücü olma yolunda Sayın Demirkaya Kızıltepe için isabetli olmuştur.

2-Cengiz Demirkaya’nın sosyal hinterlandı oldukça geniş. Bu anlamda bölgedeki sosyal farklılıkları iyi tanıyor. Bu sebeple seçim atmosferini partisi ve kendi lehine çevirebilme daha doğrusu oya dönüştürme noktasında başarılı olacağı tahminiyle isabetli olmuştur.

3-Cengiz Demirkaya’nın, milli görüş geleneğinden gelmesinden dolayı bölgede din ve inanç konusunda duyarlı olması ve bu bilinci taşıması nedeniyle isabetli olmuştur.

4-Cengiz Demirkaya’nın genç olması, araştırıcı bir yapı taşıması ve toplumun ve bölgenin sorunlarıyla sürekli kafa yormaya çaba göstermesi nedeniyle isabetli olmuştur.

Seçilmesi halinde ki, bu konuda şansı çok yüksek, Kızıltepe ve bölge adına umut olmasının yanında sorumluluğu da çok büyüktür. Zor koşullarda yapılan bir seçim söz konusudur.

HDP’nin Kürt seçmeni üzerinde mağduriyet algısı yaratarak bir seçim zemininin oluşması sürecinde AK Partili vekil adaylarının işleri kolay değil. Bir de hali hazırda Mardin başta olmak üzere bölgesel sorun çapında olan DEDAŞ’ın çiftçiye akıl almaz elektrik faturalarını çıkartıp büyük meblağ teşkil eden cezaları vermesi AK Partiye ve bölge sorunlarına dezavantaj oluşturmaktadır. Bu yönüyle de bakıldığında AK Partili vekil adaylarının işleri zor gözüküyor.

Fakat bütün bunlara rağmen Cengiz Demirkaya ve ekibi Mezopotamya Ovası’nın çözüm anahtarını kullanabilecek artılara sahiptir bize göre. Cengiz Demirkaya yapı itibarıyla her köye, her mahalleye ve her eve gidebilecek bilgi ve hoşgörü kültürünü taşımaktadır. Her HDP’li seçmenden oy isteyebilecek ahlaki potansiyeli kullanabilir daha doğrusu bu anlamda iyi bir performans ortaya koyarsa seçmeni ikna edebilecek bizce.

Çünkü son süreçte olanlardan dolayı HDP seçmeni biraz kırılgan, biraz öfkeli ve biraz da umutsuz olmuştur. HDP’li seçmenin güç aldığı yapı, son süreçte yapılan mücadelede önemli oranda kayıp yaşadı. Örneğin Afrin’de yaşananlar yapıya sempati duyan ve umut bağlayanlarda tam bir karamsarlık havası yaratmıştır. Bu gibi durumlar nedeniyle AK Partili siyasi aktörler rahat çalışma yapar ve daha önce zorlukla temas kurduğu seçmen kitlesiyle rahatlıkla diyaloga geçme imkanına sahiptir şu anda.

Bir söz de AK Parti teşkilatlarına… Sanki zayıf görünüyorlar. Başta İl Başkanı Sayın Nihat Eri olmak üzere her ilçede her mahallede başkanlar ve yönetimlerinin görünmeleri isteniyor. Bunu bize diyen kendi seçmenleri.. Demek ki daha fazla performans gerekiyormuş.

Ben seçim sonrasında başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli olmak üzere Cumhur İttifakının bütün özneleri Türkiye’de daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve dolayısıyla bu çerçeveye de Kürt sorununun milli ve yerli çözümünü oturtulacağı bir hamlenin başlatılacağı hissiyatını taşımaktayım. Bu hissiyatı paylaşan bölgenin vekil adayları yetenek ve cesaretlerini toplayıp kullanacağı kanaatine de sahibim. Bu kapsamda vekil adaylarının içinde bir coşku ve heyecan olduğunu da tahmin etmiyor değilim aslında.

Evet politikada cesaretli davranan kazanır, ödlek davranan tarihin çöplüğüne doğru yol alır. Ben Cengiz Demirkaya’nın kendisine duyulan umudu gördüğünü ve sorumluluğunu de iyi bildiğini düşünmekteyim. Her başarı yeni bir performansın ortaya çıkmasıyla olanaklıdır.

Ne bileyim belki Mardin ve de Kızıltepe’de Cengiz öncesi ve sonrası bir süreç yaşanır. Allah yardımcısı olsun.

Saygıyla…

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü