Ulusal firmaların dışa yönelik açılım politikası ile birlikte artan yoğun bir rekabet var. Bu rekabetin en önemli koşullardan biri, üretilen malın pazarlara en hızlı ve en uygun maliyetlerle ulaştırılma konusudur. Dolayısıyla üreticinin rekabetteki en önemli ayağı mali ayağını lojistik oluşturuyor.

Diyarbakır, coğrafi konum açısından oldukça pozitif bir noktada.. Irak, İran, Rusya, Gürcistan, Türki Cumhuriyetler, daha aşağıda Katar, Umman, İsrail ve Filistin pazarının tam ortasında. Bu pazara hitap edecek oldukça güçlü potansiyeli de mevcut.

Bu açıdan Diyarbakır’da üretilen ürünlerin en kısa sürede ve en rekabetçi fiyatlarla pazarlara ulaştırılması adına Diyarbakır’da bir lojistik üssün kurulması elzemdi.

Bu konuda hatırı sayılır girişimler 5 yıl önce başladı. Diyarbakır Valiliği ve DTSO öncülüğünde dünyanın en büyük lojistik üssü diye bilinen İspanya’nın Zaragoza kentinde inceleme de yapılmıştı. O günden bugüne tozlu raflara kaldırılan bu proje, Diyarbakır Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve kentteki ekonomi dinamiklerince yaşama geçiriliyor.

Bu çerçevede “Lojistik Köy” kurulması için önceki gün önemli bir toplantı yapıldı. Projeye göre Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda Diyarbakır-Elazığ kara yolu Gözalan Mahallesi'nde, yaklaşık 229 hektarda "Lojistik Köy" kurulacak.

"Lojistik Köy"ün, ithal edilen ürün ve ham maddelerin, ihraç edilen ürünlerin, iç piyasaya gönderilecek her türlü malzemenin depolamasının, kara ve demir yolu taşımasının kolayca yapılabileceği, hizmet kalitesinin artacağı, maliyetlerin düşürüleceği bir merkez olması hedefleniyor.

Burada 2 bin 500 metrekarelik 23 depo, 5 bin metrekarelik 11 depo, 10 bin metrekarelik 24 depo olmak üzere toplam 58 depo yer alacak. "Lojistik Köy"de ilk etapta yaklaşık 5 bin 400 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Diyarbakır’da kurulacak “Lojistik Köy” ile sadece kentimizin değil bölgemizin ekonomisi şaha kalkacaktır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol