31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimde AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman oldu. 2011 seçimlerinde AK Parti Mardin Milletvekili aday adayı ve 2014 yılında Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına gösterilmiş olan Kahraman’ın siyasi hayatı Refah Partisi ile başlamıştı. Mili Görüş geleneğinden nasibini almış olan Kahraman ailesi, her zaman dirayetli bir politik duruş sergilemiştir.

Günlerdir ‘Mardin’in adayı kim olacak?’ sorusu etrafında çeşitli spekülasyonlar yapılan bilmece gibi bir soru da Kahraman’ın aday gösterilmesiyle sona erdi. Bu sorunun netleşen cevabıyla şimdi, AK Parti teşkilatları sahayı ısındırmaya çalışacak; zira 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimi Başkan Erdoğan da çok önemsiyor. Hatta Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli ‘kaybedilmesi durumunda başkanlık sisteminin meşruluğu da tartışılmaya açılacak’ tespitiyle bu seçimlerinin öneminin siyasi olduğu kadar tarihi bir boyutunun da olduğunun altını çizmişti.

Yukarı da çizilen çerçeveden bakıldığında başta sayın Vejdi Kahraman ve yeni başkan sayın Faruk Kılıç’ı zor bir süreç, meşakkatli bir görev beklemektedir. Hayırlı olsun nedeniyle ziyaret ettiğim Başkan Faruk Kılıç, yerel seçime hazır olduklarını, sahanın yabancısı olmadıklarını, Kızıltepe deneyimlerinin olduğunu ve hali hazırda gerek il, gerekse ilçe teşkilatlarının seçim çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Ziyaret ettiğim zaman henüz büyükşehir adayları belli olmamıştı. Adayları kim olursa olsun önemli olan AK Parti’nin başarısı olduğunun altını çizmişti Başkan Kılıç. Bu nedenle bizim için önemli olan Mardin Büyükşehri almaktır, diye konuşmuştu yeni başkan.

Şimdi büyükşehir adayı belli oldu. Yeni il başkanının da Kızıltepeli olması ortaya AK Parti lehine nasıl bir siyasi panorama çıkacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı. Ancak merakın ötesinde bir gerçek var ki, Mardin’i Başkan Erdoğan da, AK Parti il teşkilatı da çok istiyor.

2014 yılında yapılan seçimlerde Vejdi Kahraman’ın siyaseten rakibi Ahmet Türk idi. Şimdi HDP’nin adayı kim ve Vejdi Kahraman’ın rakibi ne gibi özelliklere haiz olacak? Soruları da konuşulmaktadır Mardin’de. HDP tekrar Ahmet Türk’ü gösterecek mi? Sorusunun yanıtı zayıf olarak değerlendirilmektedir.

Gerçek olan bir durum daha var ki, bu sefer Mardin’de hatta bölgenin genelinde AK Partinin rakibi olan HDP’de mutlu ve umutlu olma düzeyi çok düşük olarak gözlenmektedir. Tutuklu olan Eş Başkan Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’da aday gösterilmeyi reddetmesi bu gözlemi doğrular niteliktedir sanki. Ancak yine de bu bir seçim ve seçmenin sandıkta nasıl bir davranış göstereceği muamma.

AK Parti adına sayın Vejdi Kahraman’ın adaylığı isabetli olmuştur, yorumları yapılmaktadır. Kızıltepe’nin sürüklenmesi gerekiyor ki, ancak büyükşehre bir Kızıltepeli’nin aday gösterilmesiyle bu mümkün olabilir değerlendirmeleri de sıkça yapılmaktadır. Sayın Kahraman’ın sosyal yaşamında pozitif bir konumda olması siyaseten çalışmalarına artı getireceği başka bir yaklaşımdır.

2014 ile 2019 seçimlerinin havalarının ve de şartlarının çok farklı olduğu aşikar. İyi bir örgütsel çalışma ile Vejdi Kahraman farklı bir netice alabilir. Tarih bazen tekerrür etmez dedikten sonra seçimin bütün Türkiye’de ve Mardin’de huzur içinde geçmesini temenni ediyoruz.

Saygıyla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol