2019-2020 eğitim sezonu 9 Eylül itibariyle başladı. Yeni eğitim sezonunda da kantinlerin ve yemekhanelerin durumları öğrencilerin sağlığı açısından önem  arz etmektedir ve bu yüzden genel sağlık kurallarına ve hijyene dikkat etmek gerekmektedir.

Diyarbakır’da gözlemleyebildiğim kadarıyla pek çok okulda öğrencilere  pek çok zararlı ürün satılmaktadır. Soda, cheetos, cola, fanta vb. gibi çocuk gelişimini etkileyen ve gelişmiş ülkelerde obezite sebebi olarak gösterilmiş pek çok ürün ülkemizdeki okullarda kar amaçlı satılmaktadır. Çocuk sağlığı için bunlar ciddi bir risk oluştururken, önleyici tedbirlerin geliştirilememesi bu sorunu derinleştirmektedir. Önleyici tedbirler alınması ve çocukların bilinçlendirilmesi için de ailelere önemli bir sorumluluk düşmektedir. Aileler bu sorumluluk bilinci aşılandıktan sonra çocukların vaktinin önemli bir bölümünün geçirdiği  okullarda ve dershanelerde sıkı denetleme mekanizmalarının kurulması gerekiyor. Kantinler ve yemekhanelerin işletmeleri ihale usulü verildiği için daha çok ranta dayalı bir hizmet anlayışı gelişiyor ve denetleme okul yönetimi tarafından birkaç kez usulen yapılıyor.

Öğrenciler okul saatlerinden mütevellit bazı öğünlerini zaruri olarak kantinlerde karşılamak zorunda kalıyor ve bu da ailelerin denetiminin dışında bir beslenme alışkanlığı geliştiriyor ve bu da  daha çok fast-food ve abur-cubur tüketimini arttırıyor. Ve böylesi bir beslenme alışkanlığından ötürü gelişebilecek sağlık sorunları öngörülemiyor.

Okul yönetimlerinin alacağı tedbirlerin ve kısıtlamaların işlevselliğinin arttırılması için yalnız okul içinde değil, okul çevresinde de yiyecek içecek satışının denetlenmesi gerekiyor ve bu denetlemenin periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bakanlıkların ilgili birimleri tarafından oluşturulacak bir ekiple il ve ilçeler bazında yapılacak denetimler ve uygulanacak yaptırımlar sorunun çözümünde fayda sağlayacaktır.

Son yıllarda kantinlere yönelik pek çok yapıcı ve iyileştirici düzenleme yapılmasına rağmen uygulamada bu düzenlenmelere uyanların sayıca az olması durumun vahametini gözler önüne sermektedir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol