Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 1 Ocak itibariyle başlatmış olduğu ücretli poşet uygulaması, ilk günden beri halk arasında büyük bir tepkiye neden olmuştu. Tepki gösteren vatandaşlar, kimi yerde marketler ve mağazalardan aldıkları ürünleri kucaklarında taşıdı, kimi yerde ise aldıkları ürünleri evden getirdikleri poşetlere doldurup götürdüler. Hatta aldıkları ürünleri geri iade edenler bile oldu.

En düşük 25 kuruşa satılan poşetlere bir ekmek parası veren vatandaşlar, sitem etmeye devam ederken, AK Parti seçimlerden önce milyonlarca bez torba dağıtma kararı aldı. Seçimlerden önce milyonlarca bez torba ve fileyi hazırlayan AK Parti, bez torba ve fileyle meydanlarda olacak.

Plastik poşetlerin maliyeti her ne kadar 25 kuruş gibi küçük bir meblağ gibi görünse de, tüm ülke genelinde düşünüldüğünde büyük bir miktar oluyor. Madem zararlı olan plastik poşetlerin kullanımı azalsın diye ücretlendirildi, bunun yerine naylon poşetler tamamen yasaklayıp bez torba, file ya da kese kâğıdı gibi çevre dostu çantalar tüm alışveriş yerlerinde vatandaşa ücretsiz verilsin o zaman. Seçim çalışmaları kapsamında alanlarda ücretsiz dağıtılacağına kalıcı bir çözüm olmuş olur.

Ayrıca önemli olan bez torbayı ücretsiz dağıtmak da değil, o torbaların içini doldurmaktır. Ülkedeki ekonomik krizden kaynaklı iğneden ipliğe her şeye yüzde yüz zam yapıldı. Bunun sonucunda vatandaş aylık aldığı maaşla alışveriş torbasını artık dolduramıyor. Pazara ve markete gittiğinde ihtiyacı olan gıdaları yeteri kadar alamıyor ve torbası neredeyse boş eve dönüyor. 

Kış sebzeleri pırasa, ıspanak, kereviz, brokoli, havuç ve turpun fiyatı 7 TL’den satılıyor. Meyve soğan ve patates yine öyle… Temel gıdalar bulgur, pirinç, şeker, mercimek, ekmek, yağ ve sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi peynir, zeytin reçel ve yumurtaya yapılan yüzde yüz zam mutfaklarda yangın çıkardı. Kemerini sıkan vatandaş artık en küçük ve basit görünen şeye bile zam yapıldığında büyük bir moral bozukluğu yaşıyor.   

Bu vatandaşın psikolojisi ne olacak? Gittikçe umutsuz ve mutsuz olan vatandaş kara kara düşünüyor. Eskiden çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak için birikim yapmaya çalışan vatandaş, şimdi ise bırakın birikim yapmayı günü bile kurtaramıyor. Çünkü ülkemizde artık hayat çok pahalı ve gideri kadar da bir gelir yok.

Tabii ki içinde bulunduğumuz zaman dilimi yalnız Türkiye için değil, bütün dünya için yeni bir ekonomik ve siyasi düzenin kurulmaya başlandığı yıllardır. Fakat bir ülkenin hem iç politikası hem de dış politikası onun ekonomi seviyesini belirler.   

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol