Erdoğan, 2019 yılını anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde2019 Yılı Değerlendirme Toplantısında gündeme ilişkin konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Eğitim alanı

Eğitim ile başlıyoruz. Geçtiğimiz 17 yılda eğitim öğretimde alt yapı eksikliklerini gidermenin gayreti içinde olduk. Çocuklarımız için kolları sıvadık. Öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 940 bine çıkardık. Derslik sayısına 316 bin ilave yaptık. Üniversite sayısını 207'e ulaştırdık.

"Üniversite öğrenci sayısı 8 milyona tırmandı"

Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 1.6 milyondan 8 milyona tırmandı. Birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi de kalite.' Onların tespiti de doğru olabilir. Şuan öğrenci adaylığımızda 10 öğrenciden 1'i girerken, şimdi hamdolsun 10'da 10 üniversiteye girer oldu. Bu şuan keyfiyet itibariyle sıkıntımız olabilir ama biz keyfiyeti de yakalayacağız. Bu öğrencilerimiz batı ile yarışır hale gelecektir.

Üniversite harçlarını kaldırdık. Gençler bu harçlarla ilgili protesto yapıyorlardı. Bunu kaldıran AK Parti iktidarıdır.Okul profili değerlendirme sistemini 2019 yılında oluşturduk. 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. 2019'da ezberlemeyi değil, tasarlamayı, analitik düşünmeyi, 5000'den fazla tasarım atölyesini okullarımızda açtık.

Sağlık alanı

Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Vatandaşlarımızı hastane kapılarında eziyet çekmekten kurtaracak insanca sistem kurmaya çalıştık. Hastane ve diğer yataklı kurumlarımızı 2600'den 5500'e yükselttik. Yatak kalitesinden, odaların kalitesine varıncaya kadar...

Kişi başına yapılan sağlık harcamasını, 19 TL'den 140 TL'ye çıkartırken, vatandaşlarımızın ceplerinden harcama oranını yüzde 20'den yüzde 17'ye gerilettik. İnşaatı devam eden 64 adet sağlık sektörünü hizmete açacağız. 2019 yılı itibariyle anti-serum üretimine başladık.

Yargı alanı

Hakim-Savcı sayımızı 20 bin 629'a çıkardık. Mahkeme sayılarını artırdık. Yargının işleyişini kolaylaştırdık. Önemli bir çalışma olan İnsan Hakları Eylem Planı'nı da birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz.

Yargı Reformu'nun ikinci paketi üzerindeki çalışmalar sonlandı.  Birkaç ay içinde Meclis gündemine getireceğiz.

Çevre ve şehircilik alanı

Bayındırlıkta yerleşim yerlerinin tamamını insanlarımızın ihtiyaçlarına uygun hale dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Enerji alanı

Kalkınmanın temel unsuru olan enerji konusunda 17 yılda Cumhuriyet tarihini kat be kat aşan başarılar yakaladık. Enerjide kurulu gücümüzü 91 bin 267 megavata yükselttik.

Tarım ve orman alanı

Son 17 yılda tarım, orman ve hayvancılıkta da ülkemizi ilklerle tanıştırdık. Çiftçilerimize bugüne kadar 138 milyar TL tutarında tarımsal destek verdik. Tohum üretimimiz 1 milyon tonu geçti. Tohum ihtiyacımızın yüzde 96'sını yerli olarak karşılıyoruz. Ülkemizin orman varlığını artırdık.

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanı

21 bin yaşlı vatandaşımızın günlük bakımlarını ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz.Geçtiğimiz yıl 26 bin 284 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağladık. Sosyal yardımları, medeniyetimizin en önemli değeri olarak görüyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl 55 milyar TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştirdik.

Spor ve gençlik alanı

Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini açacağız. 10 gençlik merkezi ve bir gençlik külliyesini gençlerimizin kullanımına sunacağız.

Turizm alanı

Tüm illerimizdeki gençlerimizi sivil toplum faaliyatlerine teşvik ettik.Mavi bayrak sıralamasında, dünya sıralamasında 3. olduk. 2020 yılı sonuna kadar 10 kütüphanemiz daha hizmete girecek.

Ekonomi alanı

Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkartarak 4 kat artırdık. Kararlı ve güçlü bir duruş sergileyerek döviz kurunu istikrarlı bir çizgiye oturttuk.

Sanayi ve teknoloji alanı

Milli Teknoloji Hamlemize hız verdik.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobil prototipini milletimizin takdirine sunduk. Türkiye'nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaştık. Gemlik ilçemizde ilk etapta 1 milyon metrekarelik alana kurulacak fabrika ile üretim orada yapılacak.

Savunma sanayi alanı

Savunma Sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20'lerden yüzde 70'ler seviyesine çıkardık. 800 zırhlı aracımızı güvenlik güçlerimize teslim ettik.

Dış politika alanı

Yurt dışı temsilcilik sayımızı 246'ya, büyükelçilik sayısını 142'ye çıkardık. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakalamayı umut ediyoruz. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol