Meclis'e ‘heyet oluşturulsun’ çağrısı

Haber Fuat Bulut

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır Çocuklarının dağa kaçırıldığını belirterek HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı yeni katılımlarla birlikte 15'e ulaşırken, HDP'li vekiller basın toplantısı düzenledi.

HDP İl Örgütü'nde düzenlenen basın açıklamasına Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Saliha Aydeniz ile HDP İl Eş Başkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık katıldı. Açıklama metnini okuyan Farisoğulları, üç kente kayyum atanmasından sonra partilerine yönelik baskıların arttığını öne sürerek, bu süreçte ailelerin HDP binası önünde oturma eylemi başlattığını söyledi.

Farisoğulları, "Bu ailelerimizin İl binamız önünde oturmaları, bizleri hiçbir şekilde rahatsız etmemiştir. Bundan kaynaklı bu ailelerimizin il binamız önünde dile getirdikleri talepleri, bizler Halkların Demokratik Partisi ve bileşenleri olarak savaş ve çatışmaların yaşandığı bu coğrafyada yıllarca dile getirdik. Bu coğrafyada yaşanan savaş, çatışma ve çözümsüzlüğe karşı daima onurlu barışı ve çözümü savunduk. Lakin gelinen süreçte uzattığımız barış ve çözüm elini ülkeyi yöneten iktidar bloğu her seferinde geri çevirdi" dedi.

“Çözüm için heyet oluşturalım”

Farisoğulları, sorunun çözümü için Meclis'teki tüm partilere "heyet oluşturulması" çağrısı yaparak, şunları kaydetti: "Son olarak sorumluluk gereği, parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır; gelin, herkes elini taşın altına koysun; parlamento çatısı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım. Savaş ve çatışmayı sonlandıracak, kayıp ve çatışma alanında bulunan bütün gençlerimizi ortak bir yaşama kavuşturalım. Parti olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol