Ortadoğu öyle bir yer ki, sabah kahvaltısında dost olan ülkeler, öğlen yemeğinde düşman olabilirler. Bu çok değişken politika içerisinde söylenen bir söz ve yapılan bir açıklama ile kesin bir kanıta gitmemek lazım. Çünkü sonradan çok büyük yanılgılar yaşanabilinir.   

Suriye’deki iç savaş, ABD’nin “Çekiliyoruz” kararından sonra yeni bir aşamaya girdi. ABD-Türkiye’nin yakınlaşması ve Türkiye’nin bütün askeri gücünü sınıra konuşlandırması bölgede yeni bir hareketlilik oluşturdu.

Fakat söz konusu çekilme kararından sonra ABD’deki yönetimde bile istifalar yaşandı. Bu yaratılan karmaşa da Suriye’deki güç dengeleri nasıl bir plan ve strateji ile hareket edeceği ise, yoğun bir tartışma ve görüş trafiğine dönüşmüş adeta.

Bir yandan Suriye rejimi ve Rusya Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ile görüş trafiğine girerken, diğer taraftan ise ABD’nin Ortadoğu’da Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşturmak istediği Arap NATO’su var.

İlk başlarda ABD’nin stratejisi Suriye hükümetini devirmek ve Ortadoğu’daki gücünü artırmaktı. Fakat zamanla ABD bu hedeften uzaklaştı ve şimdi askeri anlamda çekilme kararını gündeme getirdi. Bu karar başkaları tarafından varlığını Suriye’de çok güçlü bir şekilde koruyan Rusya ve İran için bir başarı gibi de görünüyor olabilir.

Ama Amerika’nın askeri anlamda çekilmesi onun yengiliye uğradığı anlamına da gelmiyor. Çünkü Amerika siyasetten orada olmaya devam edecek, bölge müttefikleri var ve Kürtlere de olan desteğini sürdürecek.

Yine var olan bir değer senaryo ise Suriye’nin geleceği için ABD ve Rusya’nın uzlaştığı. Bu uzlaşı doğrultusunda kimi bölge ülkelerin Suriye üzerinde var olan gücünü azaltması ve içte de var olan güçleri rejimle uzlaştırması. Bu uzlaşı doğrultusunda Rusya ve Suriye Kürtlerle bir ortaklık kurabilir planları da dillendiriliyor. Yine bu senaryolar doğrultusunda da bir anda Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sure Rejimi ile ilişkilenip Şam’daki elçiliklerini yeniden açmaları oldu. Bugüne kadar Rusya ile müttefik olan Çin ise, Suriye savaşında yer almadı. Fakat Suriye’nin inşası için yapılan yardımlarda Çin’i artık sahada görebiliriz.

Türkiye kendisinin tamamen Suriye’den çekilmesini isteyen Rusya ve Esat rejimine karşın Suriye’de var olduğu yerleri korumaya çalışıyor. Türkiye aynı zamanda Rusya, Çin ve Amerika arasındaki konumunu da bir dengede tutmaya çalışıyor. Fakat bu üç ülke çok güçlü, Türkiye’nin bu güçleri kendi çıkarı doğrultusunda yönlendirmesi çok zor… Hele ki Rusya ve Çin ikilisi kendilerini hiçbir bölge gücünün eline bırakmazlar.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol