Yakın bir zaman öncesi İstanbul’un Küçük Çekmece İlçesi’nde 5 yaşındaki bir çocuk cinsel istismara uğradı. Bu tecavüz olayı ilk değildi ve son olacak gibi de görünmüyor zaten. Çünkü bu ülkede taciz, tecavüz ve şiddetin önünü alacak hiçbir çalışma yok. Daha önce yaşanmış cinsel istismar olaylarında birçok tecavüzcüye iyi hal indiriminin verildiğini ve kiminin de serbest bırakıldığının örneklerini biliyoruz.

Düşünsenize bu kadar tecavüz olayı yaşanan bir ülkede istismara uğrayan çocukların istismarcısı ile evlendirilmesi için meclise yasa tasarısı verenler bile var. Hatta daha önce yaşanmış bir tecavüz olayında 'bir kereden bir şey olmaz' diyenler bile oldu.

Yine benzer olayların yaşandığı bir diğer ülke olan Rusya’da kadınlara yönelik şiddet ve cinsel saldırıların artması üzerine saldırıların önüne geçilmesi amacıyla kadınların lehine yeni bir yasal çalışma yapıldı.

Rusya parlamentosunda onaylanan yasaya göre tecavüz girişimlerine maruz kalan kadınlara nefsi müdafaa hakkı doğrultusunda yeni haklar getirildi. Buna göre Rusya’da cinsel saldırıya uğrayan kadınlar, saldırıyı gerçekleştiren kişiye karşı güç kullanarak yaralarsa veya öldürürse hiçbir ceza almayacak.

Rusya’da tecavüzün önüne geçmek için kadınlar lehine verilen karar herkesi mutlu ederken, Türkiye’de maalesef ki halen de tecavüz ve taciz suçlularında, kadın katillerine akıl almaz indirimler verilirken tehdit ve şantajla kendisine defalarca kez tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım ve buna benzer olayları yaşayan ve tecavüzcüsünü öldüren kadınlara da müebbet hapis cezası veriliyor.

Bu adalet kör bir adalettir. Bir insana karşı tecavüz girişiminde bulunuluyorsa o kişinin de kendini savunma hakkı var. Ne yani tecavüze uğradığında kendini savunmasın mı? Bu nasıl bir anlayış. Adam kadına tecavüz ettiği zaman toplum vicdanında alması gereken cezayı almıyor, ama kadın kendini savunduğu zaman ona verilen müebbet hapis cezasıyla adaleti yürütenler adaleti yerine getirdiklerini düşünüyorlar.

Bir kere doğanın kanunda kendini savunma vardır. Bütün canlılarda savunma mekanizması doğal bir şekilde işler. Saldırıya uğrayan her canlı yaşamını korumak için kendini savunmak zorunda. Ama maalesef saldırana değil, kendini savunana ceza veriliyor…

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol