Neden seçimleri bir demokrasi havasında geçmesini sağlayamıyoruz. Neden her seçimde mutlaka kavga gürültü haberlerini duyuyoruz. Oysa ülkemizi, kentimizi, ilçemizi, beldemizi yönetecek kişileri bir şenlik havasında birbirimizin görüşlerine, düşüncelerine tahammül göstererek, el ele seçebiliriz.

31 Mart’ta Mahalli İdareler Seçimi için sandık başına giderek vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Daha sonra büyük bir heyecan ve merakla sonuçların açıklanmasını bekledik. Fakat bu heyecan ve merakımız, yerini yine kavga haberleriyle ahlı-vahlı üzüntüyle allak-bullak oldu. Çünkü ülkenin birçok yerinden üzücü haberler aldık ve yazımı yazdığım dakikalarda telefonuma gelen mesajda bir kavganın daha yaşandığını büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Diğer kavga haberlerine geçmeden önce, son olarak Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fesih Bozan’ın mesajına yer vereyim. Bozan, attığı SMS mesajında şu iddialara yer veriliyor:

“Bunlar Kudurdular... Akp adayı ve mevcut Belediye Başkanın oğulları ve çevresi Bizim Belediye Başkanlığını kazanmış olan, A. Suat Akmeşe ve beraberindeki teşkilatımıza saldırmış. Suat Bey kazmayla başında, diğer iki parti mensubumuz ise, silahla yaralanmıştır. Tepedekilerin kutuplaştırmasının verdiği cesaret ve rantı kaybetme kaygısı saldırttı. Fesih Bozan.”

Ülkemizin farklı yerlerinde meydana gelen kavgalarda ise, 2 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 50’den fazla vatandaşımız ise yaralandı. Bunların büyük bölümünün Diyarbakır’da olması da üzüntümüzü ikiye katladı. Merkez Kayapınar, Dicle, Lice, Çüngüş ve Kocaköy ilçelerindeki kavgalarda 30 kişi yaralandı.

Tüm bu tabloya bakıp nasıl mutlu olalım, nasıl demokrasinin en güzel görevini yerine getirirken sevinelim, nasıl bir daha ki seçime giderken ürkmeyelim, korkmayalım. Unutmayalım hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz.

Burada en büyük görev öncelikle siyasilere, daha sonra bizlere düşüyor. Kullandığımız dil ve üslupla seçimleri hep birlikte bir demokrasi şölenine çevire biliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol