SPOR NEDİR?

03:55:08 | 2019-04-12
Zafer TÜZÜN
Zafer TÜZÜN      zafertuzun21@gmail.com

Spor belli dalları ve kuralları olan sağlıklı yaşamında içerisinde yer aldığı bir sosyal aktivite, meslek olarak belirtile bilinir. Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adı olarak kısaca spor denile bilinir… O kadar spor dalları vardır ki her birinin ayrı ayrı kendi içerisinde ve kendine has özgü kuralları, yapılış şekli, oyun alanı, oyuncu sayısı ve kullanılan malzemeleri olan spor aktivitelerine ‘spor dalları’ denilmektedir. Peki, bunlar hangi spor dallarıdır?

1 - Artistik buz pateni2-  Atıcılık 3- Aikido 4-  At yarışı 5-  Atletizm 6- Badminton 7-Basketbol   8- Beyzbol 9- Bilardo 10- Binicilik 11- Bisiklet 12- Boks 13- Bowling 14- Bungee Jumping 15- Dağcılık 16- Dalgıçlık 17- Dart 18- Eskirim 19 Fitness 20 Futbol 21- Golf 22- Güreş 23- Hentbol 24- Jimnastik 25- Judo 26- Kayak 27- Kaykay 28- Koşu 29- Kriket 30- Kürek 31- Lakros 32- Maraton 33- Masa Tenisi 34- Motor Sporları 35- Okçuluk 36- Paintball 37- Paraşüt 38- Paten 39- Rafting 40- Snowboarding 41- Sokak Kızağı 42- Su Topu 43- Tekvando 44- Tenis 45- Voleybol 46- Yağlı Güreş 48- Yüzme vb. dallardan oluşmaktadır.

Bunlarında içerisinde en çok ilgi gören dalların başından futbol gelmektedir. Futbol son dönemde dünyada en fazla ilgi gösterilen ve büyük paraların döndüğü bir mecra oldu. Ve buna ek olarak futbol takımlarına canı gönülden bağlı bağlanan taraftarlar da vardır. Dünya’da ve Türkiye’de olduğu gibi bölge illerinde de futbola ilgi artmış durumda. Bölgede en çok taraftarı olan takım ise AMEDSPOR olmaktadır.

Sporun evrensel kültürün bir parçası, olarak dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir etkinlik ve kaynaştırmadır. Günümüz sporun ise fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da söylene bilir. Günümüzde artık gelişen çağla birlikte yeni bir yaşam şeklinin ayrılmaz parçası oldu.

Spor insan bedenini fiziki yönüyle geliştirdiği gibi oyunlar, hareketler, yarışmalar vasıtasıyla aynı zamanda insan egosunu, davranış niteliğini, yapısını belirleyen yeni bir bilim dalıdır. Fakat spor dallarında bazı insanların genetiğinde olan bireycilik sahaya, müsabakanın yapıldığı yerlere ve hatta yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi BİREYSELLİK göze çarpmaktadır. Hâlbuki spor bir takım işidir takım olarak oynanınca zevkin, temponun, aksiyonun daha bir fazla arttığı görülmektedir. Yoksa zevk alınmayacak bir durum ortaya çıkıyor, hatta yenilginin bile sebebi olmaktadır. Spor her zaman için takım ruhu, kıvrak zekâ, anlık analiz yapma, sahada duruma her zaman hâkim olma vb. durumlara hâkim olmayı da beraberinden getirir. Bir bütünlük olarak sahaya yansıyan takım ruhu kazanmayı da beraber getirir. Bir takımda takım ruhu yoksa ve de rakibi hiçbir zaman küçümsememe gerekiyor. Küçümsersen şayet bir başarı elde edilemez ve beklenemez…

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü