Uzman raporu hazırlandı

Diyarbekirspor’un Ankara Demirspor’la oynadığı final maçında hakem kararlarıyla mağdur edildiğine dair uzman raporu hazırlandı. TFF’ye sunulan raporda hakem Ali Şansalan’ın verdiği ve vermediği iki kararla Yeşil-Kırmızılı takımın şampiyonluğu kaçırmasına sebep olduğuna dikkat çekildi.

11:05:25 | 2018-06-02
-- Adversting 5 --

Diyarbekirspor’un Ankara Demirspor’la oynadığı final maçında hakem kararlarıyla mağdur edildiğine dair uzman raporu hazırlandı.

“Her müsabakada olduğu gibi hakemlerin verdiği ve vermediği birçok karalarlar vardır. Ama bu müsabakada hakemlerin gözü önünde gerçekleşmiş olan 2 kritik pozisyon da %100 sonucu etkilemiştir.  Gördüm ve değerlendirdim mantığının yanlışlığı bir takımı bir üst ligden maalesef alıkoymuştur. 50 bin taraftarı olan bir 3.Lig takımının bu şekilde verilen kararlar ile bir üst lige çıkmaması kabul edilemez bir gerçektir.” Bu sözler, Diyarbekirspor-Ankara Demirspor final maçıyla ilgili hazırlanan uzman ekip raporunda yer aldı. TFF Genel Kurulu’nda TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve TFF yönetimine de sunulan raporda hakem Ali Şansalan’ın yaptığı bariz hatalara dikkat çekilerek bu hatalarla Diyarbekirspor’un şampiyonluğunun gasp edildiğine dikkat çekildi.

İşte konunun uzmanları tarafından hazırlanan rapor

Hata Bir :Maçın 65.55 saniyesinde Diyarbekirspor’lu oyuncu Fatih ergenin görmüş olduğu kırmızı kart %100 yanlış bir karardır. 65.dakikadaki pozisyonda Fatih Ergen topa sahip olmak için rakibi 28 numaralı oyuncu Hasan Kaya ile girdiği mücadelede rakibe hiçbir şekilde temas etmeksiniz ayağını geriye çekerek müdahalede bulunmamıştır. Nitekim dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı gücü gerektiren hiçbir durum söz konusu değildir. Kaldı ki endirekt serbest vuruşu gerektiren ihlal söz konusu değildir.

Bundan dolayı hakemin göstermiş olduğu sarı kart yersiz ve gereksizdi. Maalesef ikinci ihtardan sonra oyuncu ihraç olmuştur. Manidardır ki hakemin 3 metre gözü önünde Faul olmayan bir pozisyonda oyuncuyu ihraç etmesi 1-1 devam eden bir müsabakanın seyrini tümüyle değiştirdi.

Görüntülerle belgelendi

Hata İki : Müsabakanın 68.53 saniyesinde Diyarbekirspor’lu 8 nolu oyuncusu Ercüment Balıkçının yatarak topu uzaklaştırdığı anda Ankarademirspor’lu 77 nolu oyuncu Kerem Hakan Vapurluoğlu her iki ayağının tabanı ile 8 nolu oyuncu Ercüment’in kafasına basmıştır. Görüntülerde de göründüğü gibi ilgili oyuncu rakibin üstünden temassız geçebilirdi. Aşırı güç kullanımından dolayı hakemin 77 nolu oyuncu Kerem Hakan Vapurluoglu’nu direkt ihraç etmesi gerekirdi.

 Hakem maçın sonucuna direkt etki etti

Kaldı ki hakem bu pozisyonda 77 nolu oyuncuyu ihraç etmesi gerekirken ihtar ile geçiştirdi. Yardımcı hakemin gözü önünde gerçekleşen bu acımasızca hareketin kırmızı karttan başka hiçbir izahı olamaz.

Müsabakayı Ankarademirspor’un 10 kişi ile Diyarbekirspor’un 11 kişi ile bitirmesi gerekirken Maalesef Ankarademirspor’dan  oyuncu ihraç edilmediği gibi haksız yere Diyarbekirspor 10 kişi ile müsabakayı tamamladı. (AJANSLAR)

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü