Uzmanlardan velilere 'karne' uyarısı

2017-2018 eğitim döneminin sona ermesiyle birlikte alınan karnelerdeki kötü notların bir sonuç değil süreç olduğunu ve karneyi aslında toplumun aldığını belirten Uzman Psikolog Duygu Berekatoğlu, "Karne notu nasıl olursa olsun çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız, her koşulda onların destekçisi olmalı, onları anlamaya çalışmalıyız ve ortada bir başarı eksikliği varsa buna birlikte çözüm yolları aramalıyız. Suçlamalar ve yargılamalarda çocuklarda psikolojik travmalara sebep olabilir” dedi.

16:54:05 | 2018-06-08
-- Adversting 5 --

 

Sedat IRMAK – ÖZEL HABER

DİYARBAKIR - 2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte milyonlarca öğrenci ile birlikte aileleri de karne heyecanı sararken, uzmanlar ebeveynlere uyarılarda bulundu.

Ailelere önemli uyarıları ve bilgiler paylaşan Uzman Psikolog Duygu Berekatoğlu, karne zamanı geldi, alınan sonuçlara bazı aileler sevinirken, bazı ailelerde de hayal kırıklığı yaşayabildiğini ifade ederek şunları söyledi; “Çocukların bu noktadan sonraki performanslarında iniş ya da çıkışında ailelerin yaklaşımı çok önemlidir. Ailenin tutum ve davranışları, çocuk ile kurulan iletişim ve ilişkilerinin niteliği de çocuğun performansını başarısını etkilemektedir. Öğrencinin karne notları eğitim hayatında ki başarısını işaret etse de, başka alanlarda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir”

“Kızgınlık çocuklarda travmalara sebep olabilir”

 Anne-babalar çocuklarının başarısızlıklarından çoğu zaman kendilerine pay biçmekte, beklentilerinin karşılanmaması halinde öfke ve kızgınlıklarını çocuklarına yansıtmakta ya da kıyaslamalar yapmakta olduğunu belirten Uzman Psikolog Duygu Berekatoğlu, “Suçlamalar ve yargılamalarda çocuklarda psikolojik travmalara sebep olabilir. Stres, kaygı, güvensizlik, özgüven eksikliği ve kendini değersiz hissetmeye yol açabilir. Bu tür davranışlar, çocuğun anne ve babasıyla kopuk iletişim kurmasına ve ilgisini dış çevreye yönlendirmesine neden olmaktadır” dedi.

“Başarısız çocuklara ölçüsüz cezalar verilmemeli”

Kötü karne getiren çocuklarına anne ve babaların nasıl davranması gerektiğini belirten Uzman Psikolog Berekatoğlu, “Anne ve babaların Karne notu yüksek çocuklara ödülde abartıdan kaçınılmalı, çocuk her şeyden önce kendisi ile geleceği için çalışıp başarılı olması gerektiğini fark etmeli,  öğrencilerin karneleri değerlendirilirken önce başarılı olduğu yönleri vurgulanmalıdır. Başarının övülmesi ile öğrencinin özgüveninin artmasını destekler. Öğrencinin başarısız olunan yönlerini kendi kendine değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Suçlayıcı ve azarlayıcı bir dil kullanılmaktan kaçınılmalı ve motive edilmelidir. Başarısız çocuklara ölçüsüz cezalar verilmemelidir. Verilen cezalar okuldan ve derslerden soğumasına neden olabilir. Ara tatilde çocuğun hem dinlenebileceği hem de destekleyici birtakım faaliyet ve ekinliklerde bulunması ona daha iyi gelecektir” diye konuştu.

“Kötü notun kaynağı araştırmalı”

Çocukların getirdiği kötü notun kaynağının velilerin mutlak araştırması gerektiğinin altını çizen Uzman Psikolog Berekatoğlu, “Çocuktan kaynaklı: Algı sorunu, öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon sorunu, uyum sorunları, ruhsal-duygusal sorunlar olabilir. Ebeveyn kaynaklı, çatışmalı ilişki, mükemmeliyetçi kişilik, yüksek beklentiler, eleştirel yaklaşımlar, aşırı korumacı sorumluluk almasını engelleyici davranışlar olabilir. Okul-Öğretmen kaynaklı katı tutum sergileyen, mükemmeliyetçi, okul değişikliği, çevre değişikliği, öğretmen değişimi, öğretmen-öğrenci ilişki sorunları, arkadaşlık problemleri. Karne notu nasıl olursa olsun çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız her koşulda onların destekçisi olmalı, onları anlamaya çalışmalıyız ve ortada bir başarı eksikliği varsa buna birlikte çözüm yolları aramalıyız ve karnedeki notlar çocuğunuzun eğitim hayatı boyunca etkilidir sizin yaklaşımınız bir ömür” şeklinde konuştu

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :   Uzmanlardan karne

Tümü